Depilacja laserowa i słońce to nie najlepsze połączenie. Laserowa usuwanie owłosienia jest skuteczne, ale nie powinniśmy go stosować ani na opaloną skórę, ani też gdy zamierzamy się opalać. Dlaczego przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest opalanie?

 

Depilacja laserowa – opalanie

Podczas opalania się na słońcu w skórze jest wytwarzana melanina, czyli naturalny barwnik. Chroni on skórę przed promieniowaniem UV i odpowiada za opaleniznę. Od zawartości melaniny zależy też kolor naszych włosów (im ciemniejsze, tym więcej melaniny) i to ona bierze udział w depilacji laserem. Melanina pochłania wiązkę lasera, dzięki czemu cebulki włosowe zostają trwale zniszczone. Jeśli jedna mamy opalone ciało, to światło lasera zostanie pochłonięte przez skórę. W takim przypadku mogą pojawić się niechciane skutki uboczne depilacji laserowej:

  • poparzenie ciała
  • odbarwienia
  • przebarwienia skóry
  • blizny

Jeśli masz mocno opalona skórę, kosmetolog może odmówić wykonania zabiegu ze względu na Twoje bezpieczeństwo.

Depilacja laserowa a solarium

Nie ma znaczenia, czy Twoja opalenizna pochodzi od słońca, czy z solarium. W przypadku mocno opalonego ciała nie należy wykonywać epilacji laserowej. Również depilacja laserowa po opalaniu samoopalaczem jest zabroniona.

Depilacja laserowa – kiedy można się opalać po zabiegu?

Opalanie się po zabiegu depilacji laserowej jest niewskazane. Skóra po depilacji laserem może być lekko zaczerwieniona, aby o nią zadbać,  zaleca się stosowanie delikatnych kremów nawilżających. Opalania się to działanie przeciwstawne – wysusza skórę i może powodować fotouszkodzenia. Okres zalecanego odstępu od opalania po depilacji laserowej to zwykle minimum 4 tygodnie; nasz kosmetolog doradzi w tej kwestii, uwzględniając indywidualne cechy Twojej skóry.

Depilacja laserowa – opalanie w trakcie serii zabiegów usuwania owłosienia?

To zdecydowanie zły pomysł – jeśli decydujemy się na serię zabiegów, nie powinniśmy się opalać. Przyczyny wyjaśniliśmy dokładnie w akapicie pierwszym tego artykułu.

Depilacja laserowa latem – czy to bezpieczne?

Najlepszy okres na depilację laserową to jesień i zima, gdy ciało nie jest zbyt mocno opalone i gdy nie grozi nam ekspozycja na intensywne słońce. Zabiegi depilacji wykonuje się co ok. 6-8 tygodni, więc duża szansa, że w wakacje akurat wypadnie przerwa. Jeśli wiemy, że większość wakacji spędzamy w biurze, a urlop, chodząc po górach w długich spodniach, możemy wykonać depilację laserową bikini czy depilację laserową łydek. Ale już nie twarzy! W przypadku ekspozycji na słońce, koniecznie musimy stosować kremy z filtrami UV A i B, SPF 50. Odpowiedzialność jest tu konieczna, by uniknąć niemiłych skutków ubocznych i cieszyć się idealnie gładką skórą.