Zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Mogą stanowić stylowe dopełnienie wizerunku czy stylizacji. Paznokcie mogą w dużym stopniu zmienić wygląd dłoni. Ich kształt nie tylko decyduje o komforcie noszenia. Jeśli jest on odpowiednio dobrany, pomoże skorygować różne mankamenty dłoni lub budowy płytki paznokciowej, co korzystnie wpłynie na to, jak będą się one prezentowały (np. możemy zwęzić zbyt szeroką płytkę, wysmuklić palce). Zmiana kształtu może okazać się pomocna również wtedy, gdy paznokcie są słabe, łamią się, a lakier po kilku dniach odpryskuje.

Moda na kształt paznokci na przestrzeni lat ulegała zmianie bardzo często. Z tego powodu możemy wyróżnić wiele ich rodzajów. Jednak nie warto kierować się tym, co obecnie jest „na topie”, lecz wskazówkami, które pozwolą na odnalezienie swojego idealnego kształtu paznokci. Zależy on od: obłączka (lunuli), budowy płytki paznokciowej, budowy oraz kształtu palców dłoni, a także od rodzaju wykonywanej pracy.

Lunula to obszar tuż przy skórce paznokcia, najczęściej widoczny jako jasny półksiężyc. Zastanawiając się, jaki kształt paznokci byłby dla nas odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kształt obłączka. Jeśli jest zaokrąglony, kształt paznokci również taki powinien być. Jeżeli lunula jest kwadratowa, paznokcie także powinny przypominać kwadrat.

Kolejną bardzo istotną kwestią w doborze odpowiedniego kształtu paznokci jest stan i rodzaj ich płytki. Jeżeli jest ona słaba, zniszczona, krucha i łamliwa, to najlepszą opcją dla nich są paznokcie krótkie i zaokrąglone. Dzięki temu są one mniej podatne na kolejne uszkodzenia. Posiadając mocne, twarde paznokcie, możemy sobie pozwolić na większą dowolność dotyczącą kształtu i długości.

Wyróżnia się wiele kształtów paznokci. Najbardziej popularne to: okrągły, zaokrąglony kwadrat, kwadrat, owal, migdał, szpic (ostrze, trójkąt), balerina (trumienka).

Paznokcie okrągłe

To najwygodniejszy, najbardziej klasyczny oraz najmniej podatny na uszkodzenia kształt paznokci, idealny dla osób wykonujących dużo prac dłońmi, dla aktywnych, uprawiających sport. Jest to również kształt dla słabych, zniszczonych i łamliwych płytek paznokciowych. Bardzo ładnie wygląda przy krótkich paznokciach. Kościste palce po nadaniu paznokciom okrągłego kształtu wydają się bardziej delikatne i smukłe.

Paznokcie owalne

Jest to kształt najbardziej uniwersalny, pasujący do każdego typu dłoni (najlepszy dla pań o pulchnych palcach). Paznokcie o tym kształcie charakteryzują się trwałością, dzięki czemu są odpowiednie również dla tych osób, które wykonują dużo ręcznych prac. Dodatkowo wysmuklają dłoń, ładnie prezentują się na nich zdobienia. 

Kwadratowy kształt paznokcia z zaokrąglonymi kątami

Wygląda bardziej naturalnie niż kwadrat. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia ze względu na łagodne, zaokrąglone brzegi. Dobrze wygląda na krótkich paznokciach.

Paznokcie kwadratowe

Nie jest odpowiedni dla bardzo krótkiej i szerokiej płytki paznokciowej. Źle wygląda także u osób z krótkimi i pulchnymi palcami. Najlepiej prezentuje się przy średnich i długich paznokciach. Niestety jest podatny na uszkodzenia ze względu na kwadratowe końce. Na tym kształcie manicure francuski prezentuje się najlepiej.

Migdał i szpic

Są to kształty możliwe do wykonania tylko na długich paznokciach. Pięknie wysmuklają i wydłużają małe dłonie. To bardzo efektowne kształty, dodające kobiecości. Niestety są ciężkie w utrzymaniu. Ze względu na długość i dosyć ostre zakończenie są podatne na uszkodzenia. Dlatego nie są odpowiednie dla słabych, zniszczonych paznokci. Szpice są niepraktyczne w codziennym użytkowaniu, z tego powodu najlepiej sprawdzają się na specjalne okazje i imprezy.

Ballerina

Jest to kształt pośredni między migdałem a szpicem. Najlepiej wygląda na długich paznokciach. Jest bardziej praktyczny i mniej podatny na uszkodzenia niż szpic dzięki ściętym końcówkom. Bardzo efektowny, świetnie wyglądają na nim zdobienia.