Jak pielęgnować skórę wrażliwą i naczyniową?
Coraz częściej w gabinetach spotykamy się ze skórami, które oprócz problemów takich jak przebarwienia, trądzik, czy przesuszenie są również skórami wrażliwymi. Już od dawna odeszło się od przekonania, że cera trądzikowa jest tylko trądzikową, a sucha skórą suchą. Wiele osób boryka się z kompilacją dwóch lub więcej rodzajów skóry, bardzo często wrażliwą.
Jak ją rozpoznać?
Skórą wrażliwą nazywamy skórę dotkniętą różnego rodzaju nadreaktywnością, czyli obniżoną tolerancją na niektóre czynniki. Cechują ją podrażnienia oraz objawy takie jak świąd, pieczenie, ściągnięcie, napięcie, dyskomfort, nadmierna suchość, często rumień. Problemy te mogą dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć i mogą pojawić się na każdym etapie życia, nawet jeśli skóra wcześniej wykazywała inne cechy. Skóra wrażliwa jest również często skórą naczyniową. Oznacza to, że cechują ją dodatkowo stałe lub czasowe zmiany rumieniowe w postaci plam lub/i pojedynczych rozszerzonych naczyń krwionośnych widocznych przez skórę, tzw. Teleangiektazji. Teleangiektazje objawiają się w postaci widocznych, powierzchniowych naczynek na skórze twarzy. Trwale rozszerzone, tworzą one siatkę cienkich linii, różowych i czerwonych, czasem przybierających niebieski czy fioletowy kolor. Teleangiektazje manifestują się głównie w okolicy kości policzkowych i na skrzydełkach nosa, ale równie dobrze mogą pojawić się na całej twarzy.
Czynniki wpływające na pojawianie się zmian rumieniowych to:
- Nadmierna ekspozycja na czynniki zewnętrzne takie jak mróz, wiatr, czy słońce. Należy dodać, że często nieprawidłowa ochrona skóry naczyniowej przed słońcem może prowadzić do trądziku różowatego. Dlatego istotne jest by używać filtrów uv- https://jeanbaptiste.pl/produkt/spf-50-uva-uvb-krem-z-filtrem-przeciwslonecznym-o-wysokiej-ochronie/
- Czynniki takie jak stres, nieodpowiednia dieta, często bogata w ostre przyprawy, wysoka temperatura (gorące kąpiele, suszarka) oraz różnice temperatur. Często mówi się o tzw. Rumieniu napadowym, chwilowym np. w momencie wejścia z zimna do ciepłego pomieszczenia.
- Nieprawidłowa pielęgnacja domowa, nadmierne pocieranie i mycie skóry, zbyt silne produkty takie jak nieodpowiednie peelingi, kosmetyki z alkoholem, stosowanie nieodpowiednich do tego typu cery produktów kwasowych.
- Zaburzenia hormonalne, antykoncepcja, choroby ogólnoustrojowe (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby wątroby).
Jak zmniejszyć reaktywność skóry naczyniowej?
W celu zmniejszenia reaktywności skóry naczyniowej oraz pozbycia się zmian rumieniowych ważna jest wielokierunkowość. Ważny jest zarówno odpowiedni dobór zabiegów w gabinecie kosmetologicznym, jak i profesjonalna, prawidłowo dobrana pielęgnacja domowa. Wśród zabiegów i substancji stosowanych w przypadku tego rodzaju skóry wyróżnia się:
- Poprawienie mikrokrążenia
- Stymulacja produkcji kolagenu
- Uszczelnianie, wzmacnianie naczyń włosowatych
- Obkurczanie naczyń krwionośnych
- Wzmacnianie funkcji bariery naskórkowej
- Antyoksydacja
Jakich składników aktywnych należy szukać w kosmetykach do skóry naczyniowej?
- Witamina C, K, B
- Alantoina, rutyna, D-pantenol, flawonoidy, antocyjany
- Kwas laktobionowy, glukonolakton
- Wyciągi roślinne : kasztanowiec, miłorząb, zielona herbata, bluszcz, lukrecja, arnika, krwawnik, oczar wirgijski, dziurawiec
- Oleje: ze słodkich migdałów, z rumianku rzymskiego, melisy, szałwii, neroli, sandałowy
- Substancje wzmacniające funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego m.in. emolienty
Aby zadbać o barierę hydrolipidową skóry, przynieść jej ukojenie, zredukować zaczerwienienie oraz nawilżyć polecamy zabiegi takie jak:
- IPL – https://jeanbaptiste.pl/zabiegi-dla-kobiet/zwiotczala-skora/fotoodmladzanie/
- Oksybrazja- https://jeanbaptiste.pl/zabiegi-dla-kobiet/sucha-skora/oxybrazja/
- Kwasy PHA- laktobionowy, glukonolakton
- Inne kwasy: migdałowy, glikolowy, fitowy, ferulowy
- Hydradermabrazja kwasowa- https://jeanbaptiste.pl/zabiegi-dla-kobiet/zanieczyszczona-skora/innofacial-hydradermabrazja-kwasowa-zabieg-oczyszczajacy/
Pamiętaj, że tylko odpowiednia pielęgnacja domowa oraz cykliczne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym są w stanie utrzymać prawidłową kondycję skóry, szczególnie tak wrażliwej i reaktywnej. Jak zawsze zalecamy konsultację z kosmetologiem, który przedstawi Ci Twoją indywidualną drogę do piękna i zdrowia Twojej cery.