Potrzeby skóry zmienią się, nie tylko z upływem lat, ale również na przestrzeni pór roku i zmian atmosferycznych, które mają znaczący wpływ na pielęgnację i dobór kosmetyków. Szczególnie istotne jest nawilżanie skóry latem. Przesuszona skóra jest bowiem gorzej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Aby skóra spełniała swoje funkcje prawidłowo, powinniśmy ją wspierać właściwie dobraną pielęgnacją, także w okresie letnim. Prawidłowa pielęgnacja skóry nie zawsze wygląda tak samo!
Zobacz jakie są najlepsze sposoby na nawilżanie skóry latem i na ogólną pielęgnację skóry w okresie letnim.
W okresie letnim oprócz sebum (łoju skórnego), którego nasza skóra w zetknięciu z wysokimi temperaturami wydziela więcej, to również znacznie bardziej zaczyna się pocić, co potęguje efekt błyszczącej skóry. Powstaje wówczas bariera, która utrudnia oddychanie skóry oraz wchłanianie substancji aktywnych z aplikowanych przez nas kosmetyków. Dlatego bardzo istotne są:
To w jaki sposób usuwamy makijaż zależy przede wszystkim od potrzeb i właściwości naszej skóry. Mogą to być produkty dostępne w drogeriach takie jak:
Olejki do twarzy, metoda oczyszczania skóry olejem zyskuje coraz większą popularność ze względu na to, że olejek do mycia twarzy sprawdza się przy oczyszczaniu każdego rodzaju cer. Warto tutaj wspomnieć o innowacyjnej metodzie 2-fazowego oczyszczania, które zostało opracowane przez markę Babor. Jest to kompleksowe oczyszczanie, które wykorzystuje naturalną siłę oleju i wody, co umożliwia usunięcie z powierzchni skóry zarówno zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach jak i w wodzie, nie pozostawiając uczucia ściągnięcia skóry czy przesuszenia skóry.
Niezwykle ważne, w sezonie letnim jest również regularne złuszczanie naskórka. Do tego celu stosujemy tylko delikatne peelingi, które złuszczając martwe komórki naskórka i usuwając nadmierną warstwę sebum ułatwią pracę gruczołom łojowym, a także przenikanie substancji aktywnych z aplikowanych kosmetyków.
Pamiętamy, aby w tym okresie nie stosować wysokich stężeń kwasów, które wykazują silne działanie złuszczające, gdyż uwrażliwiamy skórę, na działanie słońca, w efekcie prowadząc do przebarwień skórnych. Również częste wykonywanie peelingów, niewłaściwie dobranych do typu cery (np. gruboziarnisty do skóry wrażliwej) może prowadzić do mikrouszkodzeń skóry oraz zaburzeń pracy warstwy hydrolipidowej skóry.
Dobre właściwości oczyszczające wykazują również maseczki zawierające w swym składzie glinki oczyszczające skórę, zwłaszcza zielone. Możemy kupić je w gotowej konsystencji do rozłożenia na skórę lub też w formie proszku do przygotowania z wodą. Taką maseczkę stosujemy nie częściej niż 1/2- razy w tygodniu. Po tak dokładnym oczyszczeniu czas na intensywne nawilżanie skóry.
Latem, długotrwałe działanie promieni słonecznych, wiatru oraz wysokich temperatur sprzyja odwodnieniu skóry, utracie elastyczności jak również uszkadza równowagę bariery hydrolipidowej skóry. Przesuszenie skóry – brak wody w skórze powoduje spadek napięcia, co prowadzi do zaburzeń w produkcji kolagenu i powstawania zmarszczek.
Odwodnienie skóry suchej i przesuszenie skóry może powodować:
Natomiast przesuszona skóra tłusta, stanie się jeszcze bardziej tłusta, ponieważ gruczoły łojowe dostają sygnał, że skóra potrzebuje nawilżenia i zaczynają zwiększać produkcję łoju.
Każdy rodzaj cery latem potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.
Podsumowując letnią pielęgnację wszystkich typów skór nasuwa się stwierdzenie – im lżejsza konsystencja kremów, tym lepiej skóra je wchłania.
Celem kosmetyków nawilżających jest związanie oraz zatrzymanie cząsteczek wody w skórze, jednak nie posiadają one zdolności wtłaczania wody do skóry, dlatego trzeba ją dostarczać z zewnątrz, w przeciwnym razie pielęgnacja może okazać się mniej skuteczna. Nawilżanie skóry od środka? Stosuj bardzo prostą zasadę – pij dużo wody. Najbardziej wartościowym napojem w upalne dni, który wspomaga nawilżanie skóry od środka jest po prostu woda mineralna, którą można ją wzbogacić o kilka listków świeżej mięty i plasterek cytryny. Wraz ze wzrostem temperatury i wzmożonym poceniem zapotrzebowanie na płyny wzrasta do co najmniej 2 litrów dziennie. Należy uważać jednak, na napoje, które będą wykazywać działanie odwadniające, do których należy kawa, czarna herbata, alkohol oraz napoje gazowane zawierające kofeinę.
Podstawą pielęgnacji wszystkich rodzajów cer latem jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym. Z całą pewnością wszyscy kochamy słońce! Jednak długotrwała i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować zmiany trudne do usunięcia m.in. przebarwienia, uszkodzenia włókien kolagenowych, utrata jędrności i pękanie naczyń krwionośnych. Dlatego szczególnie latem, należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów z filtrem UV. Takie działanie, nie tylko skutecznie opóźni procesy starzenia się skóry, ale również zmniejszy ryzyko zachorowań na nowotwory skóry.
Ochrona przeciw UVB zabezpiecza skórę przed oparzeniami słonecznymi, natomiast UVA przed fotostarzeniem. Kosmetyki z filtrem UV aplikuje się, co najmniej 20 minut przed ekspozycją skóry na słońce i trzeba powtarzać tę czynność co 2/3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Istotny jest dobór właściwego filtra do typu karnacji. Osoby, które mają ciemną karnację mogą korzystać z kremów SPF20, natomiast osoby o jasnej karnacji muszą stosować zdecydowanie wyższą ochronę SPF30 lub nawet 50. Ewentualnie, podczas dłuższego przebywania na plaży można również zacząć ochronę od wysokiego współczynnika SPF, a potem stopniowo zmniejszać go, po upływie kilku dni. Przed ekspozycją słoneczną należy również zabezpieczyć delikatną skórę ust, stosując pomadki o współczynniku SPF co najmniej 12. Wiele kremów z filtrem UV nie tylko chroni przed promieniowaniem, ale też doskonale nawilża skórę.
Bezpośrednio przed ekspozycją słoneczną należy unikać stosowania kosmetyków takich jak perfumy, czy wody toaletowe, które mogą podrażniać skórę oraz powodować powstawanie przebarwień. Istotna jest również świadomość zażywanych leków i preparatów ziołowych, które mogą wykazywać działanie fotouczulające.
Skóra w okresie letnim wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest narażona na niekorzystny wpływ promieni słonecznych oraz nadmierne przesuszenie skóry. Podstawową zasadą letniej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry, nawilżanie skóry zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz, stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV oraz wykonywanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym przynajmniej raz w miesiącu.