Jakie zmiany w wyglądzie mogą sygnalizować zaburzenia hormonalne?
Czym są hormony?
Są to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego, których funkcją jest regulacja czynności tkanek leżących blisko miejsca jego wydzielania lub oddalonych, do których dociera poprzez krew.
Należy wiedzieć, że:
- Hormony regulują procesy zachodzące w każdym organizmie;
- Jeden hormon może pobudzać do działania wiele różnych narządów, a na jeden narząd może oddziaływać kilka różnych hormonów.
Jak zaburzenia hormonalne mogą wpływać na nasz wygląd?
Zmiany na skórze niejednokrotnie są odzwierciedleniem zaburzeń wewnątrz organizmu, w tym również zaburzeń hormonalnych. Odpowiedź skóry oraz jej struktur na hormony jest związana z obecnością w jej obrębie receptorów hormonalnych.
Do najczęstszych zmian wynikających z zaburzeń hormonalnych zaliczamy:
- Nadmierne owłosienie, np. grube i ciemne owłosienie u kobiet na brodzie, policzkach, sutkach, klatce piersiowej, lędźwiach, ale także po wewnętrznej stronie ud. Zaalarmować powinno również pojawiające się owłosienie, którego wcześniej nie było również o zmienionym wyglądzie- ciemne i grube.
- Trądzik, który pojawia się wśród osób dorosłych, ale także taki który uwidacznia się na plecach, dekolcie, twarzy. Szczególnie naszą uwagę powinny zwrócić stany zapalne i ropne- jest to stan w którym diagnostyka powinna być przeprowadzona jak najszybciej!
- Przebarwienia– nadmierna produkcja melaniny, pojawianie się plam na skórze, również mogą być oznaką zaburzeń hormonalnych. Bardzo często są to zmiany pojawiające się podczas dużych wahań hormonów w trakcie ciąży.
- Łojotok, silne przetłuszczanie się skóry w konsekwencji także może prowadzić do tworzenia zmian trądzikowych. Jest to kolejny sygnał, aby jak najszybciej się zbadać
- Bardzo sucha, łuszcząca się skóra często może być sygnałem do sprawdzenia pracy tarczycy.
- Wahania masy ciała, cellulit- są to zmiany w obrębie naszego ciała, które również sumiennie powinniśmy obserwować. Niejednokrotnie szybkie przybieranie na masie oraz problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów mogą świadczyć o problemach z tarczycą lub zaburzeniami wydzielania insuliny.
- Wypadanie włosów
Jeśli objawom skórnym towarzyszą również: osłabienie odporności, zmęczenie, obfite, nieregularne i bolesne miesiączki lub spadek libido jak najszybciej udaj się na badania!
Nie należy bagatelizować zmian w obrębie skóry i jej przydatków, ponieważ mogą one być dla nas niezwykle ważnym sygnałem ostrzegawczym.