Depilacja laserowa uznawana jest na bardzo bezpieczny zabieg medycyny estetycznej. Bardzo wysokie bezpieczeństwo epilacji laserowej dotyczy szczególnie zabiegów nowoczesnymi laserami do depilacji np. Light Sheer Desire, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Mimo, że jest depilacja laserowa to zabieg w pełni bezpieczny dla organizmu, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania epilacji laserem, np. przed zabiegiem nie można stosować antybiotyków i niektórych leków. Dowiedz się, dlaczego?

 

 

Epilacja laserowa – czy można brać antybiotyki?

Nie, nie można! Przed wykonaniem zabiegu laserowej depilacji i trwałego usuwania owłosienia kosmetolog przeprowadza obowiązkowo wywiad dermokosmetyczny, celem wykluczenia przeciwwskazań. Powinnaś rzetelnie poinformować kosmetologa o wszystkich przyjmowanych lekach np. antybiotykach, lekach na depresję, lekach na trądzik – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych działań niepożądanych.

 

Czy przy antybiotykach można wykonać depilację laserową?

W trakcie terapii antybiotykami nie jest zalecane wykonanie zabiegu depilacji laserowej. W zależności od rodzaju antybiotyku po zakończeniu kuracji zabieg będzie można wykonać po upływie pewnego czasu (2-4 tygodnie) od zakończenia kuracji. Antybiotykoterapia jest przeciwwskazaniem bezwzględnym.

 

Dlaczego nie wolno wykonywać depilacji laserowej podczas kuracji antybiotykami?

Niektóre antybiotyki (np. te stosowane w leczeniu trądziku, tetracykliny, sulfonamidy) posiadają właściwości światłouczulające (fotouczulające), co stwarza poważne ryzyko powstawania przebarwień, podrażnień, pęcherzy i zaczerwienienia skóry przy kontakcie z promieniowaniem słonecznym lub światłem lasera. Ponadto stosowanie antybiotyków osłabia organizm, tak samo jak choroba, którą jest leczony antybiotyk. Na wszelkie zabiegi kosmetyczne czy medycyny estetycznej najlepiej wybrać się w dobrej kondycji zdrowotnej. Zapoznaj się z ulotka swojego antybiotyku, zazwyczaj znajdziesz tam informację, czy jest to lek fotouczulający, możesz też zapytać farmaceutę lub lekarza.

 

Jaki odstęp pomiędzy depilacją laserową a antybiotykiem?

Przy większości antybiotyków minimalny odstęp od zakończenia kuracji to około 2 tygodnie. Ale niektóre grupy leków np. retinoidy wymagają znacznie dłuższego czasu odstawienia, nawet kilka miesięcy przed zabiegiem laserowej depilacji. Także niektóre leki przeciwdepresyjne mogą mieć właściwości fotouczulające. Dlatego rodzaje stosowanych leków należy koniecznie omówić z kosmetologiem. Oczywiście nie należy odstawiać żadnych leków bez konsultacji z prowadzącym lekarzem.

 

Depilacja laserowa a stosowanie ziół

Preparaty ziołowe kojarzone są z naturalnym działaniem i pełnym bezpieczeństwem stosowania. Niestety, nie każdy wie, że niektóre z nich posiadają właściwości fotouczulające, czyli że przy ich stosowaniu powinno się unikać słońca, solarium i zabiegów stosujących światło lasera – m.in. depilacji laserowej. Do ziół, których nie powinno się stosować przed zabiegiem laserowej depilacji należą m.in. dziurawiec, nagietek, rumianek czy skrzyp polny, bratek. Zioła fotouczulające powinno się odstawić co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Warto także pamiętać o niektórych kosmetykach i lekach stosowanych na skórę np. stosowanie kremów z retinolem, witaminą C, kwasami owocowymi (trzeba je odstawić miesiąc przed zabiegiem)

 

Laserowa depilacja – przeciwwskazania

Oprócz kuracji niektórymi antybiotykami istnieją także pewne przeciwwskazania do depilacji laserowej. Sprawdź, czy dotyczą one także Ciebie. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z naszym kosmetologiem.

 

Przeciwwskazania do epilacji laserowej:

Przeciwwskazania do laserowej depilacji
Komentarz
ciąża i karmienie piersią
depilacja laserowa w ciąży nie jest wskazana; zaleca się przełożenie zabiegu na późniejszy termin
choroby: skóry (łuszczyca, bielactwo, rybia łuska), padaczka (epilepsja), nieleczona cukrzyca
wszelkie choroby nieleczone oraz choroby skórne miejsca zabiegowego są przeciwskazaniem bezwzględnym
istniejące infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), infekcje w miejscu zabiegu np. opryszczka, kurzajki
po wyleczeniu może być możliwe wykonanie zabiegu
choroby nowotworowe
w niektórych przypadkach, po pełnym wyleczeniu, za zgodą lekarza można rozważyć wykonanie zabiegu
nadwrażliwość na słońce, skłonność do  oparzeń słonecznych
może być konieczne wykonanie specjalnej próby laserowej, żeby określić reakcję skóry i ewentualną konieczność rezygnacji z zabiegu
terapia hormonalna (np. przy leczeniu niepłodności), niektóre leki (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), zioła fotouczulające
depilacja laserowa będzie możliwa po upływie odpowiedniego czasu od zakończenia kuracji
obecność opalenizny, zabarwienie skóry samoopalaczem
zabieg będzie można wykonać, gdy skóra odzyska naturalną barwę, zwykle po upływie 4-6 tygodniu bez opalania
miesiączka
w przypadku depilacji miejsc intymnych – ze względu na komfort pacjentki

 

 

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna, skoro jest tyle przeciwwskazań?

Zabieg laserem diodowym Light Sheer jest w pełni bezpieczny dla organizmu, ponieważ działa tylko na skupiska melaniny we włosie, doprowadzając do likwidacji mieszka włosowego, nie niszczy skóry ani głębiej położonych tkanek.

 

Zapraszamy do naszej kliniki medycyny estetycznej w Kielcach – pozbądź się niechcianego owłosienia na stałe. Zapisz na darmową konsultację, rozwiejemy wszystkie wątpliwości, porozmawiamy o ewentualnych przeciwwskazaniach i antybiotykach – dowiesz się, czy zabieg trwałej depilacji laserowej na pewno może być u Ciebie wykonany.

 

Depilacja laserowa – Kielce – zabiegi: LINK DO ZABIEGU