Masaż gorącymi kamieniami
Zbawienny wpływ kamieni na organizm człowieka odkryto już w starożytności. Popularne wtedy było schładzanie ciał przez mężczyzn w łaźniach rzymskich na marmurowych stołach. Kobiety natomiast stosowały gorące kamienie w trakcie menstruacji, w celu łagodzenia odczuć bólowych. Jako pierwsi masaż gorącymi kamieniami wymyślili Indianie. Kamieniami bazaltowymi okładali ciało w czasie rytualnego oczyszczania. Z czasem zabieg ten przeszedł do form relaksu.
Do masażu wykorzystuje się kamienie pozyskiwane z obszarów o dużej aktywności wulkanicznej oraz czystych ekologicznie, jak np.: Bali, Hawaje, Sycylia. Najpowszechniejsze są kamienie bazaltowe. Dodatkowo, w zależności od wskazań i typu masażu wykorzystuje się kamienne z innych surowców, jak np.: skaleniowiec, czarny granit, biały marmur, rubin, cytryn, szmaragd, akwamaryn, szafir, ametyst, jaspis, karneole, kryształ górski, ametyst i kwarc różowy. Zazwyczaj charakteryzują się okrągłym kształtem i z łatwości wpasowują się w dłonie terapeuty, a ich gładka struktura ułatwia poślizg na skórze.
Istotną właściwością kamieni jest ich zdolność do zatrzymywania ciepła. Pozwala to na wykonywanie masażu gorącymi, jak i zimnymi kamieniami. Ciepło kamieni daje uczucie głębokiego odprężenia oraz relaksu. Działanie terapeutyczne masażu wiąże się z różnicą temperatur między ciałem, a kamieniami.
Przed rozpoczęciem masażu należy podgrzać kamienie w specjalnym podgrzewaczu do temperatury około 55 stopni Celsjusza. Następnie na ciało nakładany jest olejek terapeutyczny, który ułatwia poślizg kamieni podczas masażu. Rozgrzane kamienie przesuwane są po ciele klienta/klientki. Techniki wykorzystywane podczas masażu to głaskanie, rozcieranie oraz miejscowe uciski punktowe.
Głównym celem masażu kamieniami jest rozluźnienie całego ciała. Osoba masowana odczuwa głęboki relaks i odprężenie. Napięcia mięśniowe zostają rozluźnione. Dodatkowo seans rozładowuje stres. Poprawia się ukrwienie i dotlenienie mięśni, co sprzyja likwidacji zmęczenia oraz przeciążenia. W niewielkim stopniu wpływa na modelowanie sylwetki oraz wspomaga odchudzanie. Kondycja ogólna organizmu znacznie się poprawia. Niweluje napięcie emocjonalne, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przez głęboki relaks daje osobie masowanej ukojenie dla jej duszy, ciała i umysłu.
Wskazania do masażu kamieniami:
- długotrwały stres,
- zaburzenia snu,
- niektóre schorzenia neurologiczne,
- stany po urazach OUN,
- depresje,
- nerwice typu psychogennego,
- stany wyczerpania psychicznego,
- niektóre choroby układu krążenia,
- otyłość i problemy z przemianą materii,
- zaparcia,
- choroby reumatyczne,
- rwa kulszowa,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- urazy sportowe oraz przetrenowanie.
Przeciwwskazania do masażu kamieniami:
- ciąża,
- menstruacja,
- tętniaki,
- zmiany nowotworowe,
- zmiany zapalne i alergiczne skóry,
- cukrzyca,
- stany zakaźne skóry,
- gorączka,
- owrzodzenia,
- wysokie nadciśnienie,
- ciężkie wady serca,
- krwotoki,
- nadczynność tarczycy,
- łamliwość kości,
- zakrzepy,
- choroby zakaźne,
- zapalenie żył,
- zaburzenia czucia.