Odwiedzając dzisiejsze Hawaje, Nową Zelandię czy wyspy Polinezji możemy spotkać się z tradycyjnymi metodami leczenia i uzdrawiania duchowego, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. W dużej mierze zawdzięczać to można ludziom, którzy mimo oficjalnych zakazów wierzyli, że to, co skuteczne i dobre powinno zostać ochronione, bez względu na to, jaki stosunek do tego mają misjonarze, którzy pojawili się na Polinezji na początku XIX w. Tradycyjna wiedza Polinezji – leczenie ziołami, wodą termalną, gorącymi kamieniami, stosowanie odpowiedniego diety i głodówek oraz uzupełnianie tych kuracji o masaż, łączący te wszystkie tradycyjne dyscypliny, liczy ponad 1000 lat. Ponieważ język pisany pojawił się tam niespełna 200 lat temu wraz z przybyciem białych misjonarzy, cała wiedza przekazywana była wyłącznie ustnie, przez starszych zwanych kupuna lub przez kahunów. 

Człowiek jako całość

Lomi to słowo hawajskie opisujące masaż. Termin tłumaczony jest jako ugniatać, pocierać, naciskać, pracować nad stroną wewnętrzną oraz zewnętrzną. Podwojenie słowa w hawajskiej kulturze oznacza wielokrotne zwiększenie jego znaczenia. Zastosowanie wobec tego w nazwie określenia Lomi Lomi zwraca uwagę na intensywność oraz podkreśla znaczenie masażu. Drugi człon nazwy – Nui oznacza ważny oraz jedyny w swoim rodzaju. W masażu tym człowiek pojmowany jest jako jedna całość, za masażem kryje się bowiem podejście holistyczne łączące ciało i duszę. Celem tej ceremonii jest nie tylko uwolnienie od napięć w układzie mięśniowym lecz również usunięcie napięć we wnętrzu człowieka. Masaż stanowi połączenie  osoby z mądrością jego własnego ciała przekazując mu tym samym świadomość tego ciała. W konsekwencji ułatwia to znacznie radzenie sobie z powstającymi napięciami.

Krótka historia masażu

Początki masażu Lomi Lomi określa się jako praktykę wykonywaną przez mistrzów (kahunów) w świątyniach. Masaż łączono wówczas z tańcem, który wykonywany był wokół kamiennego ołtarza. Stanowił on swego rodzaju ceremonię, z której korzystali zazwyczaj ludzie piastujący wysokie stanowiska, Ci którzy wybierali się w daleką podróż czy mieli do spełnienia ważne zadanie. Poddawaniu mu byli także młodzi ludzie, wchodzący w okres dojrzewania, by złagodzić napięcia powstające w trudnym czasie. Ta krótka historia dowodzi, że masaż już od samego początku był wykonywany zgodnie z ideą pomocy tym, którzy z różnorakich powodów doświadczyli trudnych, stresujących sytuacji bądź znajdowali się w trudnym okresie. 

Na Hawajach praca z ciałem od zawsze stanowiła ważną rolę. Liczne elementy tej pradawnej sztuki przetrwały i wykonywane są do dziś. Dopiero niedawno kahuni odsłonili tajemnice swojej tysiącletniej wiedzy i zaczęli nauczanie masażu najpierw w USA a następnie w pozostałych krajach. W Polsce masaż Lomi Lomi Nui stanowi zaledwie kilkuletnią nowość, jednak ze względu na dobroczynne działanie cieszy się coraz większym uznaniem i szacunkiem.

Dobroczynny dotyk

Bazą każdego rodzaju masażu jest dotyk, nie mniej jednak w przypadku masażu Lomi Lomi Nui jest on wyjątkowy i specyficzny. To skóra ludzka jest najbardziej wrażliwym kanałem sensorycznym. To właśnie ze skóry do mózgu dopływają wrażenia dotykowe pobudzające różnorodne poziomy i obszary począwszy od pnia mózgu, wzgórza poprzez układ limbiczny aż do płata ciemieniowego – kory czuciowej. 

To kontakt fizyczny stanowi dla człowieka stymulację, a szczególnie ważny dla rozwoju jest właśnie dotyk. Jest on bowiem pierwszym doznaniem jakie odczuwamy oraz ostatnim jakie tracimy. 

U noworodków zmysł dotyku odgrywa najważniejszą rolę w komunikacji dziecka z otoczeniem. Poprzez dotyk poznaje ono otaczający świat. Dotykanie przez rodziców, przytulanie oraz głaskanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Masaż wpływa niezwykle dobroczynnie na rozwój i zdrowie dziecka. Dlatego też dotyk jest elementem, który determinuje emocje oraz zachowania w przyszłości. W pewnym sensie staje się on niezbędny do budowy zdrowej osobowości. [61]

Stymulacja dotykiem stanowi nieodzowny element dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Uznaje się go za ważny środek leczniczy, terapeutyczny, pomocniczy przy uśmierzaniu bólu, łagodzeniu napięć, lęków, steru, depresji a także wzmaganiu woli życia. Jest on sygnałem o niezwykle dużej sile działania. 

Omawiana ceremonia Lomi Lomi Nui jest masażem, więc opiera się na wykorzystaniu dobroczynnego dotyku, wyróżniając się przy tym jego znamiennym rodzajem. Masażysta przy wykonywaniu tego zabiegu używa w głównej mierze miękkiej części przedramion. Jednym z hawajskich tłumaczeń określenia Lomi Lomi jest dotyk miękką łapą zadowolonego kota co tłumaczy główną technikę masażu – ruch prowadzony przedramionami. W ujęciu praktycznym najważniejsze jest prowadzenie ruchu – ciągle powracający, obejmujący duże partie ciała, płynny, długi oraz spokojny. Taka technika wykonywanego masażu umożliwia fenomenalne wyciszenie, rozluźnienie, uspokojenie prowadzące do swego rodzaju błogostanu. Utrzymywany przez cały czas trwania masażu kontakt z osobą masowaną oraz długi czas zabiegu ( czas zabiegu mieści się w granicach 90 – 120 minut co wyróżnia go od innych form masażu ) dodatkowo potęguje wyżej wymienione doznania. 

Taneczny krok

Kolejnym aspektem wyróżniającym Lomi Lomi Nui spośród pozostałych jest lekki oraz harmonijny krok, który wykonuje masażysta wokół stołu. Określa się je mianem kroków fregaty, które wzbogacają płynność i rytmiczność dotyku. Krok fregaty został zaczerpnięty przez Hawajczyków z natury. Fregata to ptak morski, który przykuł uwagę mistrzów a jego swobodny lot po niebie stał się wzorem odpowiedniego poruszania się wokół osoby masowanej. 

Atmosfera

Niezwykle ważnym elementem podczas wykonywanie tej ceremonii są warunki w jakich ona przebiega. Mogą one różnić się w zależności od przygotowania masażysty, nie mniej jednak określone detale muszą być zgodne z filozofią i zamysłem autorów. Dużą rolę zwraca się bowiem na pomieszczenie, dekorację oraz elementy dodatkowo uświetniające zabieg do których należą: muzyka, olej, odpowiednie oświetlenie pomieszczenia oraz jego temperatura. Im lepsze warunki ( najbardziej zbliżone do pierwowzoru) oraz dokładność prowadzonych technik tym lepsze rezultaty osiąga się dzięki masażowi. 

Tło masażu stanowi hawajska muzyka, która wprowadza w klimat egzotycznego świata. Gabinet powinien być ciągle ogrzewany, by zabezpieczyć osobę masowaną przed dyskomfortem odczuwania zimna. Pacjent podczas masażu okryty jest jedynie ręcznikiem lub hawajską chustą dlatego odpowiednia temperatura w pomieszczeniu jest tutaj niezwykle ważna. Olej stosowany do masażu musi zostać wcześniej podgrzany, by w momencie kontaktu ze skórą pacjenta stwarzał spójną jedność i intensyfikował przyjemne doznanie. Sam masaż wykonuje się w ciszy by umożliwić osobie masowanej uzyskanie kontaktu ze swoim ciałem oraz przeżyciami jakie towarzyszą zabiegowi. Niezwykle pomocna okazuje się aromaterapia ( kadzidła, oleje eteryczne), które idealnie uzupełniają całość.