Oparzenia słoneczne
Sezon letni w pełni co wiąże się z częstą ekspozycją naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Wiele osób uwielbia się opalać lub spędzać czas na słońcu, zapominając jednocześnie o ważnej ochronie przeciwsłonecznej – kremach z filtrem. Niestety przykrą, bolesną i dość częstą konsekwencją nadmiernego opalania są oparzenia słoneczne. Objawy poparzenia słonecznego są łatwe do rozpoznania, ale warto wiedzieć jakie są prawidłowe sposoby na oparzenia słoneczne.
Poparzenie słoneczne – jak wygląda
Oparzenia od słońca często pojawiają się na początku urlopu, gdy spragnieni promieni słońca chcemy się szybko opalić i spędzamy dużo czasu na słońcu. Często zdarza się że zasypiamy na plaży w pełnym słońcu albo opalamy się bardzo długo, bo „skóra jeszcze nie jest czerwona”. Natomiast, to, że nie jest czerwona, nie świadczy o tym, że nie rozwija się już oparzenie słoneczne. Zaczerwienienie i podrażnienie skóry może pojawić się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach po nadmiernym opalaniu.
Oparzenia słoneczne mogą dotyczyć różnych części ciała, jednak najczęściej obejmują:
- oparzenie słoneczne skóry twarzy
- oparzenie słoneczne nosa
- oparzenie słoneczne dekoltu, ramion, pleców
Poparzenia słoneczne kojarzą się przede wszystkim z leżeniem na plaży. Jednak problem ten dotyczy także aktywnych turystów – wystarczy długi spacer na słońcu bez zastosowania kremu z filtrem dobranego do typu cery.
Oparzenia słoneczne ramion, dekoltu czy pleców – mogą wiązać się z dłuższym spacerem z odkrytymi ramionami. Krem z filtrem trzeba wówczas stosować nawet kilka razy w ciągu dnia żeby zapobiec poparzeniu słonecznemu.
Poparzenie słoneczne twarzy –pojawia się po nadmiernej ekspozycji twarzy na słońce, szczególnie bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem. Najczęściej oparzenie słoneczne na twarzy dotyczy nosa, czoła i policzków. Żeby doszło do takiego oparzenia nie trzeba leżeć na plaży – wystarczy np. spacer w górach w pełnym słońcu bez zabezpieczenia twarzy od słońca.
Pierwsze objawy poparzenia od słońca pojawiają się po upływie 4-6 godzin od nadmiernej ekspozycji na słońce, zaś ich największa intensywność ujawnia się po około 12-24 godzinach. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry po oparzeniu większość z nich regeneruje się w ciągu kilku dni. Doskonale sprawdzają się domowe sposoby na oparzenia słoneczne i kremy na oparzenia słoneczne. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie oparzenia od słońca mają łagodny przebieg, a niektóre wymagają fachowej pomocy lekarskiej.
Oparzenie słoneczne – objawy
Objawy oparzenia słonecznego są łatwe do zauważenia:
- zaczerwienienie skóry
- ból i nadwrażliwość skóry
- zwiększona wrażliwość na dotyk
- w zaawansowanych stadiach – pęcherze, czyli bąble po oparzeniu
Oparzenia słoneczne – stopnie oparzeń i objawy
Oparzenia słoneczne dzielimy na stopnie w zależności od ich ciężkości. Pod wpływem promieniowania słonecznego najczęściej dochodzi do oparzeń stopnia I i II.
- Oparzenia I stopnia: są to powierzchniowe zmiany, występują najczęściej i mają najłagodniejszy przebieg. Objawy oparzenia słonecznego I stopnia charakteryzują się mocnym zarumienieniem, rozgrzaniem i pieczeniem skóry. Podczas dotyku czujemy ból. Może występować także lekki obrzęk. Nie występują żadne pęknięcia czy pęcherze.
- Oparzenia II stopnia: w tym przypadku zmiany obejmują naskórek oraz skórę właściwą. Zaczerwienienie jest mniejsze niż w 1 stopniu, jednak pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, bąble po oparzeniu. Wzrasta ogólny ból i pieczenie. Najczęściej stan ten utrzymuje się od 2 do 6 tygodni. W rozległych oparzeniach II stopnia mogą pojawić się także objawy ogólne np. gorączka, zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty. Taki stan zdecydowanie wymaga konsultacji lekarskiej, tym bardziej że objawy te mogą też sugerować udar słoneczny, który może towarzyszyć oparzeniu.
- Wyższe stopnie oparzeń słonecznych, czyli III i IV rzadko są efektem działania promieni słonecznych. W tych przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Oparzenia III stopnia dotyczą wszystkich warstw skóry z naczyniami krwionośnymi oraz zakończeniami nerwowymi, zaś IV stopnia powodują wystąpienie na skórze ran, które mogą sięgać nawet do mięśni, kości i narządów wewnętrznych. Są to bardzo niebezpieczne rodzaje oparzeń słonecznych i mogą one być zagrożeniem życia.
Co na oparzenia słoneczne?
W większości przypadków dobrze sprawdzają się domowe sposoby na oparzenia.
- Schładzaj oparzone miejsca – dzięki temu możemy zahamować proces uszkodzenia tkanki. Jako pierwsza pomoc na oparzenia słoneczne najlepszy będzie stopniowo ochładzany prysznic (delikatne polewanie skóry, a nie mocny strumień) lub chłodne kompresy. Nie może to być bardzo zimna woda albo lód, ponieważ w kontakcie ze skórą, może wywołać silną reakcję bólową, a nawet szok termiczny.
Czym smarować oparzenia słoneczne?
- Stosuj produkty o działaniu łagodzącym i nawilżającym – pomocne będą preparaty z dodatkiem aloesu, pantenolu i alantoiny, które nawilżają, łagodzą, działają przeciwzapalnie i pobudzają procesy regeneracji. Doskonałe efekty łagodzące wykazuje szczególnie alantoina. Warto też sięgnąć po kremy z kwasem hialuronowym, który poprawia poziom nawilżenia naskórka. Istotna jest również formuła produktu – najlepiej sprawdzają się żele, pianki, lekkie balsamy i spraye, natomiast lepiej jest unikać gęstych maści czy kremów, które trudno wsmarować w skórę.
Sposoby na oparzenia słoneczne – ważne informacje
- Nawadniaj organizm – kluczową kwestią jest więc picie dużej ilości płynów, ponieważ gdy skóra jest poparzona słońcem traci się dużo wody, której braki trzeba uzupełnić.
- Nie odrywaj schodzącego naskórka, opóźnia to proces gojenia, mogą też powstawać przebarwienia po opalaniu
- Unikaj obcisłej odzieży, która będzie podrażniać miejsca po oparzeniu słonecznym
- Smaruj skórę kremem z filtrem z wysokim filtrem oraz chroń ją przed wysokimi temperaturami i działaniem słońca przez kolejne dni
- Często stosuj krem na oparzenia słoneczne lub mleczko łagodzące po opalaniu.
W przypadku poparzeń słonecznych możesz też zapytać w aptece o specjalny preparat na oparzenia słoneczne np. maść na oparzenia lub żel na oparzenia.
Oparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne!
Skutki częstych epizodów oparzeń słonecznych oraz przewlekłej ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą być bardzo poważne:
- rogowacenie słoneczne
- róg skórny
- rak podstawnokomórkowy
- rak kolczystokomórkowy
- czerniak
- przebarwienia
- blizny
- starzenie się skóry
Rozsądne zdrowe korzystanie ze słońca i korzystanie odpowiednich kremów z filtrem jest najlepszą ochroną jaką możesz zrobić dla swojej skóry. Dbaj o swoją skórę i nie doprowadzaj do oparzeń słonecznych!
Przesuszona skóra – zabiegi
W przypadku skóry przesuszonej z objawami fotouszkodzeń polecamy
- zabieg Oxybrazji https://jeanbaptiste.pl/zabieg/oxybrazja/,
- rytuały Yon-Ka Hydralessence https://jeanbaptiste.pl/zabieg/hydralessence/
- Yon-Ka Sensitive https://jeanbaptiste.pl/zabieg/sensitive/
które pomogą przywrócić skórze odpowiedni poziom nawodnienia i równowagę.
Zapraszamy do gabinetów kosmetycznych w Kielcach, w Klinice Urody.