Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny, czyli pozyskiwany z krwi pacjenta. Koncentrat płytek krwi  uzyskujemy podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji.

Nasza krew składa się z :

  • erytrocytów  (czerwonych krwinek ) – ok. 44%
  • leukocytów (białych krwinek) i trombocytów (płytek krwi) – ok. 1%
  • płynnego osocza – ok. 55%

Po pobraniu krwi od pacjenta, probówkę umieszczamy w wirówce. Po odwirowaniu następuje rozdzielenie tych składników. Na dole są erytrocyty, u góry osocze, a pomiędzy nimi to, co najważniejsze podczas zabiegu , czyli warstwa leukocytów i płytek krwi. Tutaj stężenie płytek krwi jest 70- krotnie większe w porównaniu do stężenia w krwi nie odwirowanej. Do stężonego płynu dociągamy jeszcze trochę samego osocza, tak aby uzyskać około 4ml preparatu – tyle wystarczy na ostrzyknięcie całej twarzy. Następnie podajemy preparat. Płytki krwi w osoczu są aktywne mniej więcej 20min , dlatego zabieg musi być wykonany szybko i sprawnie.

Jak działa?

Płytki krwi podane do tkanki aktywują się i uwalniają czynniki wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych). Osocze świetnie sprawdza się również po inwazyjnych zabiegach laserowych, gdyż przyspiesza regenerację.

Jakich efektów można się spodziewać?

Przede wszystkim zabieg ten świetnie rewitalizuje skórę, nawilża, poprawia jej elastyczność, napięcie i gęstość, ujednolica koloryt i spłyca zmarszczki, ALE PAMIETAJMY, że nie jest wypełniaczem, więc ich nie wypełni, nie da efektu liftingu twarzy oraz nie powiększy ust.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Kiedy słyszymy o zabiegu igłowym, często zastanawiamy się, czy to bezpieczne? Otóż zabieg osocza bogatopłytkowego  NIE niesie za sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań, ponieważ jest to preparat pochodzący z własnej krwi pacjenta – brak ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych. Jedynie czasem po zabiegu mogą pojawić się w miejscu wkłucia drobne siniaki, które znikają po kilku dniach ☺

Kiedy można zacząć wykonywać zabieg z użyciem osocza?

Pierwszy zabieg można wykonać już po 25 roku życia, kiedy włókna kolagenowe zanikają. Spowoduje on wówczas spowolnienie procesów starzenia NAWET o rok! Natomiast w przypadku skór dojrzałych, wymagających rewitalizacji zabieg należy wykonać w serii 3 do 5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni.

Podsumowując,  zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłykowego jest bardzo bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, gdyż jest produktem własnego organizmu. Czynniki wzrostu występujące w płytkach krwi wykazują funkcje naprawcze i regenerujące tkanki, działają więc regulująco na procesy komórkowe, a tym samym stymulują proces odmładzania.