Osocze bogatopłytkowe – co to jest?
Osocze bogatopłytkowe, PRP, to preparat autologiczny, czyli pozyskiwany z krwi pacjenta. Koncentrat płytek krwi uzyskujemy podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji. Zabieg osoczem bogatopłytkowym ma szereg zastosowań w medycynie estetycznej i medycynie regeneracyjnej. W pełni naturalny produkt, który nie wywołuje uczuleń, a jednocześnie gwarantuje niezwykłą skuteczność działania.
Osocze bogatopłytkowe – skład krwi
Nasza krew składa się z:
- erytrocytów (czerwonych krwinek ) – ok. 44%
- leukocytów (białych krwinek) i trombocytów (płytek krwi) – ok. 1%
- płynnego osocza – ok. 55%
Osocze bogatopłytkowe – jak powstaje preparat?
- Po pobraniu krwi od pacjenta, probówkę umieszczamy w wirówce.
- Po odwirowaniu następuje rozdzielenie tych składników. Na dole są erytrocyty, u góry osocze, a pomiędzy nimi to, co najważniejsze podczas zabiegu , czyli warstwa leukocytów i płytek krwi. Tutaj stężenie płytek krwi jest 70- krotnie większe w porównaniu do stężenia w krwi nie odwirowanej.
- Do stężonego płynu dociągamy jeszcze trochę samego osocza, tak aby uzyskać około 4ml preparatu – tyle wystarczy na ostrzyknięcie całej twarzy osoczem bogatopłytkowym.
- Następnie podajemy preparat.
- Płytki krwi w osoczu bogatopłytkowym są aktywne mniej więcej 20min , dlatego zabieg musi być wykonany szybko i sprawnie.
Osocze bogatopłytkowe – działanie
Zabieg z osoczem nazywany jest też zabiegiem prp. Kluczowym składnikiem osocza bogatopłytkowego są płytki krwi, trombocyty. Te płytki krwi podane do tkanki aktywują się i uwalniają czynniki wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych). Osocze bogatopłytkowe świetnie sprawdza się również po inwazyjnych zabiegach laserowych, gdyż przyspiesza regenerację.
Zabieg z osoczem – efekty. Jakich możemy się spodziewać?
Przede wszystkim zabieg osocza bogatopłytkowego świetnie rewitalizuje skórę, nawilża, poprawia jej elastyczność, napięcie i gęstość, ujednolica koloryt i spłyca zmarszczki. Skóra po zabiegu wygląda znacznie młodziej, jest promienna i bardziej atrakcyjna. Warto pamiętać, że osocze bogatopłytkowe nie jest wypełniaczem, jego mechanizm działania jest zupełnie inny niż np. kwasu hialuronowego, który wypełnia bruzdy i zmarszczki.
Osocze bogatopłytkowe na twarz – czy zabieg jest bezpieczny?
Kiedy słyszymy o zabiegu igłowym, często zastanawiamy się, czy to bezpieczne. Otóż zabieg osocza bogatopłytkowego nie niesie za sobą ryzyka niebezpiecznych powikłań, ponieważ jest to preparat pochodzący z własnej krwi pacjenta. Brak zatem ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych.
Osocze bogatopłytkowe – po zabiegu
W niektórych przypadkach po zabiegu mogą pojawić się w miejscu wkłucia drobne siniaki, które znikają samoistnie po kilku dniach. Nie należy się tym martwić, ponieważ jest to jak najbardziej naturalna reakcja organizmu.
Osocze bogatopłytkowe – w jakim wieku?
Pierwszy zabieg można wykonać już po 25 roku życia, kiedy włókna kolagenowe zanikają. Spowoduje on wówczas spowolnienie procesów starzenia nawet o rok! Natomiast w przypadku skór dojrzałych, wymagających rewitalizacji zabieg należy wykonać w serii 3 do 5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni.
Osocze bogatopłytkowe – przed i po
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest bardzo bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, gdyż jest produktem własnego organizmu. Czynniki wzrostu występujące w płytkach krwi wykazują funkcje naprawcze i regenerujące tkanki, działają więc regulująco na procesy komórkowe, a tym samym stymulują proces odmładzania. W wyniku zabiegu podawania osocza bogatopłytkowego skóra twarzy odzyskuje młodszy i wyjątkowo atrakcyjny wygląd.