Pielęgnacja skóry trądzikowej
Lokalizacja miejsca powstawania trądziku?
- Częstą przyczyną jest zamknięcie ujść gruczołów łojowych, przez nadmierną produkcję sebum, zanieczyszczenia, pozostałości po niezmytym dokładnie makijażu.
- Zmiany występujące na skórze często są powiązane z nieprawidłowym odżywianiem, słodycze, fast-foody, alkohol, słodkie gazowane napoje, ostre potrawy, produkty przetworzone, wymienione substancje przyczyniają się do nasilenia zmian trądzikowych.
- Problemy hormonalne, gdyż ich gospodarka warunkuje funkcjonowanie całego organizmu.
- Podłoże genetyczne.
- Stres, nasila powstawanie trądziku.
- Niedobory witamin, które w istotny sposób wpływają na stan skóry.
- Częste dotykanie twarzy, na dłoniach posiadamy różne bakterie, które przenoszone na skórę twarzy, mogą nasilić zmiany.
- Mycie skóry mydłem, gdyż jego głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji jest Sodium Hydroxide, jest to mocno drażniąca substancja. Mydło powoduje zmianę pH naszej skóry z kwaśnego na zasadowe, czego skutkiem jest stopniowe pogorszenie cery z czasem mocno uszkadza barierę hydrolipidową, która występuje na skórze. Jednym z nieprawidłowych odczuć naruszenia bariery hydrolipidowej jest uczucie ściągnięcia, wysuszenie, nadwrażliwość i zaczerwienienie.
Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej muszą spełniać takie funkcje jak:
• usunięcie ze skóry zanieczyszczeń i martwego naskórka,
• ograniczenie produkcji łoju i regulacja pracy gruczołów łojowych,
• redukcja stanów zapalnych.
Złote zasady prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej:
1. Pamiętaj o regularnej wymianie ręcznika, gdyż jest to idealne środowisko dla bakterii lub zamień go na ręcznik jednorazowy.
2. Pamiętaj o regularnej wymianie poszewki na poduszkę, gdyż w ciągu nocy, skóra wydziela sebum, które wycieramy o poduszkę pozostawiając zanieczyszczenia na niej.
3. Nie dotykaj twarzy staraj się dotykać twarz tylko podczas wieczornej i porannej pielęgnacji.
4. Wieczorna rutyna:
• Demakijaż (Najlepiej wykonaj go płynem micelarnym, odradzam płynów dwufazowych lub olejów, gdyż są hydrofobowe, czyli które nie lubią wody, odpychają ją od siebie w następstwie czego musimy użyć mocniejszych środków myjących, które mogą podrażnić skórę)
• Mycie skóry (Najlepiej żelem oczyszczającym i tutaj zalecam Płyn oczyszczający z marki EstGen, łagodny preparat oczyszczający, zapewnia prawidłowe pH, łagodzi)
• Krem nawilżający do skóry tłustej (Usuwa i kontroluje wydzielanie sebum, zapewniając odpowiednie nawilżenie)
5. Poranna rutyna:
• Mycie skóry (Płyn oczyszczający EstGen)
• Krem z filtrem (Dawki promieniowania docierają do naszej skóry przez cały rok, dlatego krem z filtrem powinien być nierozłącznym elementem w pielęgnacji każdego typu skóry. Świetnym rozwiązaniem jest Clear Sunscreen 100 SPF 48 PA +++)
Większość osób trafiających do naszej Kliniki z problemem ze skórą trądzikową ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy występujący na skórze. Skóra jest przesuszona w następstwie czego produkuje większą ilość sebum w celu samodzielnego nawilżenia. Wiąże się to z powstawaniem stanów zapalnych na skórze. W takiej sytuacji należy zrezygnować z korzystania z silnych substancji drażniących, antybakteryjnych, należy zamienić na łagodne, nawilżające formuły.