Prawidłowa pielęgnacja skóry suchej
Definicja skóry suchej opisuje stan patologii skóry, polegający na drobnopłatowym złuszczaniu, szorstkości powierzchni, a także tendencji do pękania naskórka i rumienia skóry. W zaawansowanych stanach występują świąd, pieczenie, a nawet bolesność. W przypadku skóry suchej woda z warstwy rogowej ulega migracji oraz dyfuzji do środowiska zewnętrznego. Cera taka charakteryzuje się obniżonym poziomem NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Dodatkowo istnieje problem w wytwarzaniu lipidów, które odpowiadają za prawidłowe natłuszczenie warstwy rogowej. Jeżeli dochodzi do zaburzenia warstwy hydro-lipidowej możemy mówić o skórze suchej o ile nie wykluczymy stanu odwodnienia. Na płaszcz hydro-lipidowy składają się ceramidy, sfingolipidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy oraz sfingozyna. Zadaniem płaszcza jest utrzymywanie odpowiedniego pH skóry oraz tworzeniu warstwy ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi.
Sucha skóra, a odwodniona
Różnica między skórą suchą, a odwodnioną polega na tym, że odwodniona może być skóra każdego typu, np.: tłusta, naczyniowa. Odwodnienie wynika z czynników takich jak: nieprawidłowa dieta, styl życia, palenie papierosów oraz nieprawidłowej pielęgnacji twarzy. Skóra sucha zazwyczaj jest delikatna, podrażniona, zaczerwieniona. Ze względu na nieodpowiedni poziom nawilżenia, a tym samym elastyczności procesy starzeniowego mogą zachodzić znacznie szybciej.
Błędy w pielęgnacji skóry suchej
W celu poprawienia jakości skóry warto zadbać o kilka czynników. Na pogorszenie stanu skóry może wpływać niewłaściwy styl życia, brak snu oraz regeneracji i przewlekły stres. Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta ma wpływ na stan skóry. Istotna będzie tutaj dieta uwzględniająca niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Produkty, warte uwagi to olej z wiesiołka, ogórecznika albo konopny. Długie kąpiele, częste saunowanie to kolejny czynnik wpływający negatywnie na odpowiednie nawilżenie skóry suchej. Gorące powietrze oprócz tego, że sprzyja odparowaniu wody, to dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne. Konsekwencją regularnej ekspozycji na wysoką temperaturę może być pojawienie się rumienia. Należy także unikać częstych kąpieli słonecznych. W codziennej pielęgnacji warto wykluczyć produkty zawierające silne detergenty oraz peelingi zawierające drobinki złuszczające. Dla skóry suchej lepszym rozwiązaniem będą peelingi oparte na enzymach, ponieważ te które zawierające drobinki działają zbyt agresywnie. Kolejnym błędem w pielęgnacji jest olejowanie skóry. Olej jedynie natłuszcza, a nie nawilża. Może on doprowadzić do zablokowania porów oraz zaburzyć pracę funkcji wydzielniczych skóry.
Prawidłowa pielęgnacja skóry suchej
Prawidłowa pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów. Warto zadbać o jakość codziennej diety, by była dostosowana do potrzeb organizmu. Należy wyeliminować czynniki zewnętrzne (np. zimna, bądź wysoka temperatura), które będą pogarszały stan skóry. Dodatkowo istotne jest zintensyfikowane i regularne nawilżanie. Produkty do pielęgnacji powinny także wykazywać działanie odbudowujące, regenerujące i łagodzące. Istotna będzie fotoprotekcja, aby zapobiegać postępującym procesom starzenia. Kolejny z ważnych punktów to regularne nawadnianie organizmu, około 2 litrów dziennie.
Zabiegi kosmetologiczne i kosmetyki
Zabiegi kosmetologiczne, których zadaniem będzie poprawa jakości skóry suchej powinny opierać się na prawidłowej regulacji warstwy rogowej oraz wzmocnieniu płaszcza hydro-lipidowego z uzupełnieniem jego ewentualnych ubytków. W kosmetykach do pielęgnacji domowej warto szukać produktów zawierających np.: aloes, glicerynę, kwas hialuronowy, alantoinę, kwas mlekowy, mocznik, aminokwasy, ceramidy, prowitaminę B5, azulen, pantenol, nasiona lnu, witaminy A, E i C.
Zabiegi, które polecamy w naszej klinice to: mezoterapia igłowa, innofacial, oxybrazja, zabieg estGen, Yon-Ka hydralessence, a także Yon-Ka sensitive.