Podczas wakacji nasza skóra w znacznej mierze narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, słona lub chlorowana woda, wiatr czy klimatyzacja. To wszystko sprawia, że kondycja skóry ulega osłabieniu. Skóra narażona na działanie promieni słonecznych szybciej traci naturalne nawilżenie, staje się sucha, pozbawiona blasku, mniej elastyczna. Mogą pojawić się na niej przebarwienia, popękane naczynka krwionośne, jak również zmarszczki. Po okresie letnim skóra potrzebuje odpowiedniej regeneracji i odżywienia. Pomocą dla niej będą odpowiednie zabiegi, właściwa pielęgnacja domowa oraz prawidłowa dieta.

W naszej Klinice, po rzetelnie wykonanej diagnozie skóry i ocenie jej aktualnych potrzeb, kosmetolog może zaproponować skuteczną terapię regeneracyjną.

Odnowę skóry można rozpocząć od ZŁUSZCZENIA zrogowaciałego naskórka. Złuszczanie wpływa na poprawę ukrwienia skóry, jej zdolności naprawcze, pobudza skórę do produkcji nowych komórek, włókien kolagenowych i elastynowych. Tak przygotowana skóra, wygląda młodziej, świeżo i łatwiej przyjmie aplikowane w nią substancje nawilżające i odżywcze.

Wymienić można kilka metod złuszczania naskórka:

 • mikro dermabrazja – zabieg mechanicznego złuszczenia naskórka, który sprawia, ze skóra zaraz po zabiegu staje się gładka, jaśniejsza, wygląda świeżo;
 • oxybrazja – nazywana inaczej mikro dermabrazją wodno-tlenową. Jest to rodzaj peelingu, w którym czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej aplikowany pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Zabieg ten polecany jest dla wszystkich typów cery, również naczyniowej, delikatnej i wrażliwej. Przyspiesza usuwanie zaskórników, zmniejsza łojotok, działa przeciwbakteryjnie;
 • peelingi chemiczne polegające na aplikacji jednej lub więcej substancji chemicznych powodujących przyspieszenie odnowy komórkowej. Ich natychmiastowe i widoczne działanie polega na (płytszym lub głębszym) złuszczeniu skóry, natomiast działanie długoterminowe powoduje regenerację skóry i produkcję nowego kolagenu, w wyniku czego skóra staje się nawilżona, bez zmarszczek, przebarwień i innych defektów;
 • oczyszczanie wodorowe Aquasure H2 – to 4-etapowy zabieg, który rozpoczyna się od oczyszczenia skóry na poziomie komórkowym. Kolejne kroki to hydro peeling, czyli wodna mikro dermabrazja, która wygładza i odświeża skórę, przygotowując ją do etapu infuzji jonowej, czyli wprowadzania substancji odżywczych i regenerujących w głąb skóry. Zakończeniem zabiegu jest etap liftingu, wykorzystujący stymulację mikroprądami, co zwiększa elastyczność i napięcie skóry. Po zabiegu skóra jest oczyszczona, nawilżona, pobudzone zostają procesy odbudowy i regeneracji oraz ogólnej rewitalizacji.

Częstym problemem, który może się pojawić lub nasilić po okresie letnim, są PRZEBARWIENIA. Ekspozycja na słońce wywołuje zwiększoną pigmentację skóry, co jest wynikiem działania na nią promieniowania UVA i UVB. Przebarwienia mogą być umiejscowione w naskórku lub też w głębszych warstwach skóry. Na podstawie diagnozy dobiera się odpowiednią terapię.

Widoczne efekty przyniosą zabiegi przy udziale:

 • peelingów chemicznych – oprócz efektu redukcji przebarwień silnie regenerują, odbudowują i odmładzają skórę, dzięki czemu staje się ona elastyczna, sprężysta i gładka;
 • usuwania przebarwień technologią E-LIGHT ( IPL+RF ) – w trakcie zabiegu światło lasera pochłaniane jest przez melaninę, co powoduje podgrzanie komórek zawierających barwnik powodując ich zniszczenie. Po zabiegu zmiana ulega ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi;
 • mezoterapii igłowej – zabieg polega na ostrzykiwaniu cieniutką igłą konkretnych partii skóry wprowadzając do skóry właściwej lub tkanki podskórnej odpowiednio dobrane preparaty, które w zależności od potrzeb mają odpowiednie działanie lecznicze. Są to czyste i wysoko skoncentrowane substancje;
 • mezoterapii mikro igłowej DERMAPEN – to urządzenie, które za pomocą malusieńkich pulsujących igiełek wprowadza w głąb skóry różne substancje czynne. Mikro nakłuwanie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym  poprawia wygląd i strukturę skóry.

Lato oraz wysoka temperatura mogą sprawić, że na skórze pojawią się lub nasilą rozszerzone lub POPĘKANE NACZYNKA KRWIONOŚNE. Problem ten może dotyczyć szczególnie osób z tzw. cerą naczyniową. W tym przypadku najbardziej skuteczną metodą leczenia jest laseroterapia. Zabieg zamykania naczynek technologią E-LIGHT ( IPL+RF ) polega na pochłanianiu przez hemoglobinę (barwnik krwi) energii świetlnej emitowanej przez głowicę IPL. Podczas zabiegu pod wpływem energii cieplnej dochodzi do koagulacji ścian naczyń krwionośnych i samoistnego ich usunięcia z organizmu. Działanie światła IPL wpływa również na stymulację produkcji kolagenu i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych nieobjętych zabiegiem, zapobiegając ich pękaniu.

Ekspozycja na słońce sprawia, że uszkodzeniu ulega płaszcz hydrolipidowy skóry. Szybciej traci ona wtedy wodę i staje się sucha. Osłabieniu ulec może także struktura elastyno kolagenowa, w wyniku czego skóra traci odpowiednie napięcie.

Ratunkiem dla szarej, przesuszonej skóry są zabiegi takie jak:

 • mezoterapia –  nazywamy je „kroplówką” dla skóry – jest to bowiem doskonała metoda jej dogłębnego nawilżenia i rewitalizacji. Preparaty do mezoterapii na bazie kwasu hialuronowego, koktajlu witaminowego, czy kuracji kolagenowej wprowadzane metodą powierzchniowej iniekcji, pomagają przywrócić optymalny stan nawilżenia skóry i doskonale ją odżywiają. W wyniku zabiegów uzyskujemy widoczną poprawę jakości i wyglądu skóry, odzyskuje ona odpowiedni koloryt, blask, z twarzy znika zmęczenie, drobne zmarszczki ulegają całkowitemu wygładzeniu;
 • osocze bogato płytkowe – iniekcja osocza bogato płytkowego stymuluje naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, działając jak „dopalacz” dla komórek. Krwinki płytkowe zawierają szereg niezbędnych do odbudowy skóry czynników. Pobudzają one procesy naprawy tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia naczyń krwionośnych, aktywują komórki macierzyste;
 • zabiegi pielęgnacyjne marki BABOR – w naszej ofercie proponujemy w pełni bezpieczne, a jednocześnie skutecznie rozprawiające się z jej problemami, zabiegi pielęgnacyjne dedykowane różnym potrzebom i różnym typom skóry. Produkty tej marki łączą w sobie najlepsze naturalne substancje czynne z najnowszymi, światowymi osiągnięciami nauki.

Pamiętajmy, że nie tylko skóra twarzy wymaga nawilżenia i odżywienia. O szyję i dekolt również powinniśmy zadbać! I nie zapominajmy o dłoniach! Te partie ciała, niezależnie od pory roku narażone są na promieniowanie słoneczne wywołujące foto starzenie. W przypadku dłoni oprócz laseroterapii doskonale sprawdzi się zabieg mezoterapii igłowej. Specjalnie dedykowany tej okolicy preparat odżywi skórę i widocznie odmłodzi dłonie.

Skórze ciała, również przesuszonej po lecie, warto zafundować peeling oraz nawilżający i odżywczy balsam. Masaż z użyciem masła Shea głęboko zrelaksuje, odżywi i zrewitalizuje skórę.

Włosy, które mogą być w tym okresie suche, łamliwe i pozbawione blasku, także warto odżywić. Pomocne mogą być odżywki polecone przez fryzjera, jak również specjalistyczne zabiegi wykonane pod okiem lekarza dermatologa, które odbudują włosy od ich cebulek. Włosy doskonale odżywia mezoterapia – osoczem bogato płytkowym lub specjalnym odżywczym koktajlem. Odzyskują one zdrowy wygląd, przestają wypadać.

W pielęgnacji skóry ważna jest także odpowiednia dieta. Należy zwrócić uwagę na obecność w niej witamin.

Witamina A przyśpiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Znajduje się w jajkach, wątróbce, serach, marchewce, pietruszce, brzoskwiniach, morelach oraz dyni. Witamina C pobudza produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu poprawia jej sprężystość i elastyczność oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Bogate w tę witaminę są owoce cytrusowe, pomidory, papryka, żurawina, kapusta i pigwa. Niedobór witaminy B5 sprzyja nadmiernemu rogowaceniu naskórka oraz tworzeniu się plam pigmentacyjnych. Źródła tej witaminy to: pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, chude mięso, orzechy. Równie ważne są witaminy B6 oraz B12 obecne w mleku i jego przetworach oraz w jajkach.

Chcąc mieć piękną skórę, warto zwrócić uwagę na obecność w diecie takich pierwiastków, jak cynk, selen, żelazo, siarka oraz miedź. Ich niedobór często powoduje przesuszenie, łuszczenie oraz odwodnienie skóry, a także słabą kondycje włosów i paznokci. Najlepiej uzupełniać je dodając do diety produkty zawierające te istotne mikroelementy. Dobrze także sięgnąć po suplementy diety wspomagające proces regeneracji. Nie zapominajmy o nawilżaniu i nawadnianiu skóry od środka – należy pić dużo niegazowanej wody!