Przebarwienia skóry – piegi, plamy soczewicowate, plamy starcze
Przebarwienia na skórze lub hiperpigmentacja to złożony problem estetyczny. By móc skutecznie działać w celu usuwania zmian barwnikowych, niezbędna jest umiejętność rozpoznania zmian, wiedza o mechanizmie ich powstawania oraz diagnoza, na jakiej głębokości w tkance występują. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej pomagające w walce z przebarwieniami skóry.
Przebarwienia skóry – co to jest?
Przebarwieniem skóry (hiperpigmentacją) jest nazywana ograniczona plama o nieregularnym kształcie bądź uogólnione zmiany skórne o zabarwieniu ciemniejszym od naturalnego koloru skóry, czyli odbarwienia skóry. Zaburzenia barwnikowe skóry mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony. Skóra z przebarwieniami może stanowić problem natury kosmetycznej, dlatego wiele osób decyduje się na ich rozjaśnienie przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej.
Rodzaje przebarwień
Brązowe plamy na skórze mają różne pochodzenie i wyróżniamy kilka rodzajów zmian barwnikowych skóry:
- piegi
- plamy soczewicowate
- plamy starcze
- ostuda
- przebarwienia pozapalne
Piegi
Piegi to niewielkie brązowe plamki na skórze o średnicy kilku milimetrów. Nagromadzony jest w nich barwnik skóry, czyli melanina. Występują na skórze obszarów ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieniowania UV: na twarzy, dekolcie, grzbietach rąk, przedramionach. Zmiany te występują znacznie częściej u osób posiadających jasną karnację. Piegi na twarzy częstouznawane są za urocze, jednak niektórzy decydują się na usuwanie piegów, czyli tzw. wybielanie piegów za pomocą laseroterapii.
Plamy soczewicowate
Plamy soczewicowate to zmiany większe od piegów, są też od nich ciemniejsze. Ich powstawanie wiąże się z intensywną produkcją barwnika skóry i wzrostem ilości komórek, które go wytwarzają – melanocytów. Widoczne są już w dzieciństwie i dotyczą całego ciała, a także błon śluzowych. Związane są także z promieniowaniem słonecznym UV (plamy soczewicowate słoneczne). Zmiany soczewicowate nie są groźne, jednak czasem stanowią przyczynę niepokoju pacjentów, ponieważ są podobne do znamion barwnikowych (pieprzyków) lub nawet do nowotworów skóry (szczególnie czerniaka).
Usuwanie plam soczewicowatych jest popularnym zabiegiem medycyny estetycznej w zależności od nasilenia zmian można je rozjaśniać lub całkowicie zlikwidować. Takie zabiegi wykonujemy w Klinice Urody najnowocześniejszym laserem Nordlys Ellipse – dowiedz się więcej: LINK
Plamy starcze
Plamy starcze na skórze to rodzaj plam soczewicowatych, dotyczą osób powyżej 40. roku życia. Wraz z wiekiem ilość plam starczych na skórze (związanych z procesem starzenia skóry, nadprodukcją melaniny i nagromadzeniem melanocytów) się zwiększa. Zmiany widoczne są na tych częściach ciała, które najczęściej eksponujemy na promieniowanie UV: głównie na twarzy, dekolcie i rękach. Plamy starcze na twarzy nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego wiele osób decyduje się na ich rozjaśnienie. Plamy starcze na dłoniach, nazywane też plamami wątrobowymi, dodają lat i są częstym powodem konsultacji u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.
Ostuda
Ostuda to przebarwienia zlokalizowane najczęściej w środkowej części twarzy – nad górną wargą, na brodzie, policzkach, na czole i nosie. Są to niewyraźnie odgraniczone plamki na skórze o brązowej barwie. Ostuda na twarzy występuje praktycznie tylko u kobiet. Wiąże się to z czynnikami hormonalnymi (stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ciąża) tzw. ostuda ciążowa.
Przyczyny ostudy
Ostuda pojawia się też w wyniku działania promieniowania UV, ale również po przyjęciu środków fototoksycznych lub fotoalergicznych (są one stosowane przez osoby z chorobami tarczycy oraz z występującymi guzami w obrębie jajników).
Przebarwienia bliznowate
Odbarwienia skóry po bliznach pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry. Są następstwem rozpadu melanosomów – uwalniana jest znaczna ilość barwnika skóry, który gromadzi się w warstwie rogowej naskórka. Przebarwienia bliznowate, podobnie jak blizny potrądzikowe, można skutecznie usuwać dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej.
Przebarwienia pozapalne
Przebarwienia pozapalne są różnej wielkości, mogą też przybierać różne kształty. Pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej obecny był stan zapalny. Zapalenie mogło być spowodowane różnego rodzaju chorobami lub urazami skóry (np. nieprawidłowo przeprowadzonym oczyszczaniem manualnym, zabiegami bardziej ingerującymi w tkankę).
Przebarwienia pozapalne mogą być bardziej nasilone u osób z ciemną karnacją. Ten typ hiperpigmentacji zazwyczaj utrzymuje się mimo ustania czynnika sprawczego, są zauważalne na skórze przez jeszcze długi okres czasu (przez kolejne miesiące lub nawet lata) jako ciemne plamy na skórze. Usuwanie przebarwień pozapalnych i rozjaśnianie obszarów hiperpigmentacji skóry jest także wykonywane w naszym gabinecie.
Zabiegi na przebarwienia
Obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą likwidacji i rozjaśniania przebarwień jest laserowe usuwanie przebarwień. Najłatwiej jest usunąć przebarwienia świeże – gdy są one widoczne na skórze od niedawna i są jeszcze dosyć jasne np. plama soczewicowata, plama starcza lub piegi. Jeśli zaburzenia barwnikowe skóry nakładają się przez wiele lat jest to trudniejsze i wymaga większej ilości zabiegów i czasu, jednak można uzyskać zadowalający efekt kosmetyczny. Trudniej poddaje się leczeniu hiperpigmentacja skóry i przebarwienia związane z zaburzeniami hormonalnymi.
Zapraszamy na zabiegi usuwania i redukcji przebarwień w Klinice Urody. Aby dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu przebarwień, kliknij ten LINK.
Przygotowała: Milena Żak.