Usuwanie przebarwień po lecie – laser Nordlys by Ellypse
Przebarwienia po lecie to częsta, niechciana pamiątka z wakacji. Nie wszystkie zabiegi na przebarwienia są jednak skuteczne. Gdy domowe sposoby na przebarwienia nie działają, walka z plamami na twarzy staje się naprawdę frustrująca. Jakie są najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry? Dowiedz się, co mówi Katarzyna Chonin, kosmetolog z Kliniki Urody Jean Baptise. Sprawdź, jak usunąć przebarwienia!
Co to są przebarwienia skóry?
Przebarwienia czyli ciemniejsze niż karnacja plamy na skórze czy drobniejsze plamki pigmentacyjne, wyraźnie wyróżniające się na cerze i stanowiące jeden z najczęstszych defektów kosmetycznych, zwłaszcza po lecie. Choć częstym problemem kobiet są również przebarwienia po ciąży, czyli ostuda.
Jak powstają przebarwienia?
Najczęstszą przyczyną przebarwień jest nadmierne opalanie się i nie dotyczy to wyłącznie zwykłych piegów, których ilość w wakacje dramatycznie rośnie. Przebarwienia na twarzy mogą mieć różną wielkość i różny kształt, ale mają jedną cechę wspólną – zwykle są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Na przebarwienia sprawdzają się natomiast profesjonalne, odpowiednio dobrane peelingi czy zabiegi rozjaśniające np. Essential White, a przede wszystkim zabiegi laserowe na twarz.
Przebarwienia skóry – przyczyny mogą być różne, prawda?
Mechanizm powstawania przebarwień na skórze jest dosyć prosty. Pojawiają się, gdy w jakimś miejscu jest za dużo melaniny, czyli barwnika skóry, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Gdy wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce skóra zaczyna intensyfikować jego produkcję, by się chronić, może dojść do powstania skupisk, które manifestują się w postaci plam na twarzy. Dlatego umiar podczas opalania, stosowanie kremów UV, jak i pielęgnacja po opalaniu, są konieczne, by udało się zapobieganie przebarwieniom. Przyczyny przebarwień skóry to także zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków, antykoncepcja, zmiany pozapalne np. po trądziku, ciąża, substancje fotouczulające np. w kosmetykach czy perfumach, lub niektóre z tych czynników lub niemal wszystkie razem wzięte. Przebarwienia mogą czasem zniknąć samoistnie, częściej jednak potrzebna jest interwencja doświadczonego kosmetologa, który oceni z jakimi rodzajami przebarwień mamy do czynienia i zaproponuje metodą ich usuwania.
Laserowe usuwanie przebawień – to moda czy hit?
Zabiegi laserowe na przebarwienia przebojem zdobyły rynek medycyny estetycznej, a przyczyna jest jedna – są w pełni skuteczne. Przebarwienia mogą występować na różnych głębokościach skóry i o ile peeling sprawdzi się w przypadku tych usytuowanych wyżej, to pozbycie się nagromadzonej głębiej melaniny wymaga już lasera. Nordlys by Ellypse, które stosujemy w Klinice Urody, sprawdza się w takich przypadkach rewelacyjnie, ponieważ wiązka laserowa trafia dokładnie tam, gdzie powinna. Skupisko melaniny zostaje rozbite, a organizm w sposób naturalny wchłania jej drobniejsze cząsteczki. Nordlys by Ellypse pozwala na trwałe i skuteczne usuwanie przebarwień i dlatego klientki bardzo go lubią.
Czy laserowe usuwanie przebarwień jest dla każdego? Jakie są przeciwwskazania do usuwania przebarwień?
Przeciwwskazania do usuwania przebarwień laserem są podobne jak w przypadku depilacji laserowej. Zabiegów nie wykonujemy, gdy pacjent stosuje leczenie retinoidami, gdy przyjmuje leki fotouczulające (np. sterydy, antybiotyki, niektóre zioła), gdy skóra jest nadmiernie opalona lub po intensywnym peelingu, przy nieuregulowanej cukrzycy. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest ciąża, choroby tkanki łącznej i nowotwory skóry. Zanim wykonamy zabieg, przeprowadzamy wywiad i dokładnie oglądamy przebarwienia, czasem konieczna może się okazać konsultacja dermatologiczna.
Przebarwienia, przebarwienia…jak im zapobiegać?
Przede wszystkim należy chronić się przed słońcem zwłaszcza wówczas, gdy wiemy, że w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Gdy jesteśmy w ciąży, gdy stosujemy doustną antykoncepcję, gdy mamy jakiekolwiek problemy hormonalne, powinniśmy unikać wielogodzinnego opalania, stosować kremy z filtrem UV i nawilżać skórę po opalaniu. Fotouszkodzenia skóry powodują nie tylko przebarwienia, lecz także jest to przyczyna zmarszczek, zwiotczeń skóry czy nadmiernej suchości. Nic z tych rzeczy nie jest ani przyjemne, ani estetyczne. Warto o to zadbać, by cieszyć się po wakacjach piękną opalenizną, a nie szukać sposobów na przebarwienia. Gdy jednak już nam się przytrafią, zapraszam do Kliniki Urody na bezpłatną konsultację. Dobierzemy odpowiednie zabiegi na przebarwienia!
Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiała: Justyna Buga