Z powodu napadów migrenowego bólu głowy wiele kobiet ma poważne trudności z normalnym funkcjonowaniem i aktywnością zawodową. Jak leczyć migrenę? W przypadku przewlekłej migreny z pomocą przychodzi toksyna botulinowa, która powszechnie stosowana jest w neurologii i medycynie estetycznej. Działanie toksyny botulinowej na migrenowe bóle głowy pojawia się już w ciągu kilku dni po zabiegu botoksem (botox, azzalure, toksyna botulinowa). Leczenie migreny botoxem jest mało inwazyjne i wykazuje bardzo dobre rezultaty u większości pacjentów, przynosząc ulgę od migrenowego bólu nawet na kilka miesięcy.
Botoks – efekty przy terapii migreny
Przeciwbólowy lek na migrenę nie likwiduje przyczyny, działa tylko objawowo, a migrena wkrótce pojawia się ponownie. Dlatego migrenowcy szukają sposobów na usunięcie bólu skutecznie i na dłużej. W Klinice Urody w Kielcach wykonujemy specjalistyczne zabiegi botoksem w leczeniu migreny przewlekłej. Stosujemy najwyższej jakości preparaty do botoxu, gwarantujące bezpieczeństwo i rewelacyjne rezultaty:
- ograniczenie występowania migreny u znacznej liczby pacjentów
- udowodnione działanie w migrenie przewlekłej
- redukcja napadów bólu u większości pacjentów
- poprawa komfortu życia pacjenta
- rezultaty już w ciągu 2 tygodni
- długotrwały efekt zabiegu (kilka miesięcy)
- pomoc w ograniczeniu leków przeciwbólowych
- „uboczne” działanie przeciwzmarszczkowe
Finalne efekty botoksu zależą od stanu wyjściowego i cech indywidualnych pacjenta; prognozuje je lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.
Botoks zabieg na migrenę – na czym polega i jak wygląda leczenie toksyną botulinową?
Przed rozpoczęciem terapii migreny botoksem konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej w naszej Klinice Urody w Kielcach. Kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza neurologa. Zabieg polega na serii iniekcji domięśniowch toksyny botulinowej – w okolicę karku, przy skroniach i na czole. Pierwsze efekty pojawiają się już w ciągu kilku dni od zabiegu.
Botoks przy migrenie – zalecenia po zabiegu
Podstawowe zalecenia po zabiegu botoxem są następujące: unikanie kładzenia się, dotykania twarzy, schylania się i dźwigania przez około 4 godziny od podania toksyny botulinowej. Zapobiega to przemieszczeniu się preparatu podanemu pod skórę. Przez kilka dni po botoksie należy też zrezygnować z nagrzewania organizmu (sauny, solarium, jacuzzi) i intensywnego wysiłku fizycznego, a także picia alkoholu. Szczegółowe zalecenia pozabiegowe przekazuje lekarz przeprowadzający leczenie botoxem w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Kielcach.
Skutki uboczne botoksu (toksyna botulinowa – skutki uboczne)
Skutki uboczne botoksu są niewielkie i przejściowe. Można spodziewać się niewielkiego podrażnienia skóry w miejscu podania preparatu, w rzadszych przypadkach może w miejscu iniekcji pojawić się niewielkie zasinienie. Możliwe powikłania po botoksie to:
- ból w miejscu wstrzyknięcia
- zaczerwienienie w miejscu iniekcji
- opadnięcie powieki
- podwójne widzenie
- opuchlizna
- obrzęki i siniaki
- małe krwiaki
- zbytnie obniżenie lub zbyt duże uniesienie brwi
- ból głowy ustępujący po lekach przeciwbólowych
Wymienione reakcje mają charakter przemijający. Nadmierne zwiotczenie mięśni może utrzymywać się przez okres kilku tygodni.
Botoks na migreny – przeciwwskazania
Jakkolwiek botox jest zabiegiem sprawdzonym i mało inwazyjnym, istnieje szereg przeciwwskazań do iniekcji toksyny botulinowej. Są to:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- infekcje skóry i zranienia w okolicy zabiegowej
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe, antybiotykoterapia, niewyrównana cukrzyca
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- terapia farmakologiczna następującymi lekami lub okres 2 tygodnie od odstawienia:
- aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.)
- aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
- D-penicylamina (Cuprenil)
- cyklosporyna
- tubokuraryna, pankuronium, galamina
- sukcynylocholina
- linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
- miastenia (nużliwość mięśni)
- zespół Lamberta Eatona
- choroby nowotoworowe i autoimmunologiczne
- infekcja
- zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych i rozkurczowych
- ALS,
- choroba Alzheimera
- nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którykolwiek ze składników leku, albuminy ludzkie
Leczenie migreny botoksem – najczęstsze pytania
Co to jest migrena?
Migrena to silny ból głowy, któremu często towarzyszą inne objawy. Klasyfikowana jest jako pierwotny ból głowy, czyli nie wynikający z innych chorób. Migrenowe bóle głowy często zaczynają się od jednej strony głowy i są połączone z nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na hałas. Atak migreny trwa od kilku godzin nawet do kilku dni, a w przypadku migreny przewlekłej pojawia się wiele napadów w ciągu miesiąca. Przed wystąpieniem ataku migreny często pojawia się uciążliwa aura migrenowa. Objawy migreny mają formę napadową lub przewlekłą, czasem podobną do napięciowych bólów głowy. Choroba dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn i jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń neurologicznych.
Migrena – objawy
Migrena to nie jest zwykły ból głowy, lecz zespół bardzo nieprzyjemnych i męczących objawów, takich jak:
- jednostronny ból głow
- ból często zlokalizowany za okiem
- pulsujący ból głowy, okolicy oka
- ból trwający od kilku godzin do nawet kilku dni
- światłowstręt
- nudności i wymioty
Aura migrenowa – objawy
Aura migrenowa to stan poprzedzający wystąpienie bólu głowy, trwający od kilku do kilkunastu minut, który jednak nie występuje u wszystkich pacjentów. Objawy to:
- krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe przed atakiem migreny
- widzenie mroczków i rozbłysków przed oczami (aura wzrokowa)
- rozmazane kontury przedmiotów
- świetlista otoczka wokół innych osób i przedmiotów
- zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie kończyn
- zaburzenia mowy
Migrena – przyczyny
Przyczyny migreny nie zostały jednoznacznie ustalone. Uważa się, że migrena może mieć podłoże genetyczne. Jest to ból pierwotny, samoistny, wciąż jednak nie są znane wszystkie mechanizmy powstawania napadu migreny. Za bezpośrednią przyczynę bólu uznawany jest skurcz, a następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu. U migrenowców napad migreny może być spowodowany przez różne czynniki np. stres, napięcie nerwowe, zmęczenie, niedobór snu, niektóre potrawy (np. sery pleśniowe, czerwone wino, czekolada). Warto zapisywać czynniki, które prowadzą do wystąpienia objawów i w miarę możliwości ich unikać.
Jak leczyć migrenę?
Leczenie migren to wyzwanie dla lekarzy, ponieważ leki nie zawsze są skuteczne, a napady bólu są niezwykle silne i uciążliwe dla pacjentów, często utrudniając im normalne funkcjonowanie i życie zawodowe. Pacjenci początkowo sięgają po doraźne leki przeciwbólowe, ale gdy napady pojawiają się częściej i utrudniają życie, zaczynają szukać lepszych sposobów na leczenie migreny. Możliwe jest profilaktyczne stosowanie leków zapisanych przez neurologa, ale efekty są widoczne często dopiero po kilku miesiącach i nie zawsze są zadowalające. Coraz popularniejszym sposobem staje się więc leczenie migren botoksem.
Botoks na migrenę, Kielce, Klinika Urody