Przebarwienia są głównym powodem zgłaszania się klientek do gabinetów kosmetycznych, szczególnie po lecie. Przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz brak lub nieodpowiednie stosowanie kosmetyków ochronnych z UV.  Proces melanogenezy, czyli tworzenia barwnika w skórze, niestety jest również aktywowany przez liczne czynniki, które występują w połączeniu z ekspozycją skóry na słońce. Ryzyko powstawanie przebarwień zwiększają głównie leki, w tym środki hormonalne, moczopędne, przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki jak również stosowane doustnie i zewnętrznie środki pochodzenia naturalnego np. wyciągi roślinne, zioła, substancje zapachowe (perfumy).
Przebarwienie jest to miejscowe nagromadzenie barwnika- melaniny, które najczęściej ma kolor brunatny lub żółto-brunatny i leży w poziomie skóry. Zazwyczaj ma nieregularne rysy i jest odgraniczone od skóry zdrowej. Przebarwienia pojawiają się w miejscach najczęściej narażonych na działanie promieni słonecznych tj. czoło, policzki, górna warga, dekolt i dłonie. Powstają szybko i zwykle są trudne do usunięcia. Trudność leczenia wynika z kilku aspektów. Przede wszystkim plamy mogą powstawać na różnych głębokościach (naskórek, skóra właściwa lub obejmują obie warstwy), a proces melanogenezy, czyli wytwarzania barwnika jest dynamiczny i trwa całe życie. Jeżeli już raz powstaje przebarwienie to skóra ,,zapamiętuje”, że była nadprodukcja barwnika i dąży do wytwarzania go w dużej ilości. Nie można jednak usunąć komórek barwnikowych, ze względu na to, że powstałyby wówczas odbarwienia. Należy, więc oduczyć skórę nawyku przywracania barwnika, co nie jest proste i wymaga długotrwałego procesu. Najprościej usuwa się przebarwienia posłoneczne. Trudniej już walczy się z przebarwieniami hormonalnymi, pozapalnymi oraz polekowymi.

Jakie skuteczne metody leczenia przebarwień wybrać?

Kwasy

Usuwanie przebarwień opiera się głównie na wykorzystaniu działania kwasów owocowych, pochodnych witaminy A i C. Dużą skutecznością charakteryzuje się kwas glikolowy, ponieważ posiada małą cząsteczkę, która wykazuje zdolność penetracji w głąb naskórka, a także kwas azelainowy, który jest inhibitorem melanogenezy w pobudzonych już melanocytach. W walce z przebarwieniami doskonale sprawdza się również kwas ferulowy, który usuwa przebarwienia na poziomie naskórkowym oraz chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UVA/UVB.

IPL

IPL świetnie radzi sobie z przebarwieniami posłonecznymi oraz plamami starczymi. Pochłonięte przez melaninę światło IPL zamienia się w energię cieplną. Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, których pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry. Mogą one zareagować na dwa różne sposoby. Przebarwienia niewielkie, nie odgraniczające się mocno od otaczającego naskórka zostaną rozbite i pochłonięte na drodze fagocytozy. Przebarwienia ciemne, wyraźne odgraniczone od otaczającego naskórka mogą wyłuszczyć się i spowodować pojawienie się strupka, który po zakończeniu procesu regeneracji zejdzie bez pozostawienia blizny i śladu.

Laser bromkowo- miedziowy

Działa na przebarwienia każdego typu i łatwe i trudne do usunięcia, ze względu na to, że posiada dwie długości fali. Emituje światło zielone (które najlepiej pochłaniane jest przez komórki barwnikowe) oraz światło żółte (pochłaniane przez kolor czerwony, więc skutecznie usuwa przebarwienia hormonalne typu naczyniowego np. melasma)

Preparaty wspomagające kurację

Zabiegi gabinetowe warto wesprzeć pielęgnacją domową, aby wspomóc kurację usuwania przebarwień. Są to przede wszystkim kremy o niższym stężeniu kwasów oraz witaminy C, które aplikujemy na noc, nie zapominając o stosowaniu kremów z filtrami na dzień!
Podsumowując, skuteczna terapia przeciw przebarwieniom to przede wszystkim  właściwe rozpoznanie rodzaju przebarwienia, dobór odpowiedniej metody leczenia, która wymaga zwykle około 4-6 zabiegów oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa. Jednym elementem wspólnym dla wszystkich rodzajów przebarwień i metod leczenia jest KONIECZNIE stosowanie kremów z filtrem ochronnym SPF 30 lub 50.