Idealna skóra, czyli skuteczne sposoby na przebarwienia posłoneczne
Jak wybielić przebarwienia słoneczne? Czy to jest w ogóle możliwe? Przebarwienia skóry od słońca są częstym powodem zgłaszania się klientek do gabinetów kosmetycznych, szczególnie po wakacjach. Przyczyną powstawania przebarwień posłonecznych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz brak lub nieodpowiednie stosowanie kosmetyków ochronnych z UV. Plamy od słońca na twarzy na szczęście zazwyczaj można skutecznie zredukować.
Przebarwienia posłoneczne skóry – jak powstają?
Proces melanogenezy, czyli tworzenia barwnika w skórze, niestety jest również aktywowany przez liczne czynniki, które występują w połączeniu z ekspozycją skóry na słońce. Najczęściej powstają przebarwienia posłoneczne na twarzy. Ryzyko powstawania przebarwień słonecznych na skórze zwiększają głównie leki, w tym:
- środki hormonalne
- leki moczopędne
- leki przeciwdepresyjne
- niektóre antybiotyki
- środki pochodzenia naturalnego np. wyciągi roślinne, zioła
- substancje zapachowe (perfumy).
Przebarwienie posłoneczne skóry – co to jest?
Przebarwienie słoneczne jest to rodzaj przebarwienia skóry. Przebarwienie jest to miejscowe nagromadzenie barwnika – melaniny, które najczęściej ma kolor brunatny lub żółto-brunatny i leży w poziomie skóry. Zazwyczaj ma nieregularne rysy i jest odgraniczone od skóry zdrowej. Przebarwienia skóry pojawiają się w miejscach najczęściej narażonych na działanie promieni słonecznych tj. czoło, policzki, górna warga, dekolt i dłonie. Powstają szybko i zwykle są trudne do usunięcia.
Przebarwienia posłoneczne – usuwanie
Trudność leczenia przebarwień wynika z kilku aspektów. Przede wszystkim przebarwienia mogą powstawać na różnych głębokościach (naskórek, skóra właściwa lub obejmują obie warstwy), a proces melanogenezy, czyli wytwarzania barwnika jest dynamiczny i trwa całe życie. Jeżeli już raz powstaje przebarwienie to skóra “zapamiętuje”, że była nadprodukcja barwnika i dąży do wytwarzania go w dużej ilości. Nie można jednak usunąć komórek barwnikowych, ze względu na to, że powstałyby wówczas odbarwienia. Należy, więc oduczyć skórę nawyku przywracania barwnika, co nie jest proste i wymaga długotrwałego procesu. Najprościej usuwa się przebarwienia posłoneczne. Trudniej już walczy się z przebarwieniami hormonalnymi, pozapalnymi oraz polekowymi.
Jak wybielić przebarwienia posłoneczne?
Kwasy na posłoneczne przebarwienia skóry to bardzo skuteczny i nieinwazyjny sposób.
Usuwanie przebarwień opiera się głównie na wykorzystaniu działania kwasów owocowych, pochodnych witaminy A i C. Kwasy stosowane do rozjaśniania przebarwień posłonecznych to:
Kwas glikolowy na przebarwienia
Kwas glikolowy charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, ponieważ posiada małą cząsteczkę, która wykazuje zdolność penetracji w głąb naskórka i umożliwia rozjaśnianie przebarwień.
Kwas azelainowy na przebarwienia
Kwas azelainowy jest istotnym składnikiem terapii kwasami przy przebarwieniach słonecznych, ponieważ jest inhibitorem melanogenezy w pobudzonych już melanocytach.
Kwas ferulowy na przebarwienia
W walce z przebarwieniami doskonale sprawdza się również kwas ferulowy, który usuwa przebarwienia na poziomie naskórkowym oraz chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UVA/UVB.
Ważne żeby rodzaj zastosowanych kwasów był starannie dobrany przez doświadczonego kosmetologa, tak żeby efekt zabiegu był naturalny. Zabiegi kwasami bardzo skutecznie rozjaśniają przebarwienia skóry i przywracają cerze równomierny koloryt.
IPL czyli laser na posłoneczne przebarwienia skóry
IPL świetnie radzi sobie z przebarwieniami posłonecznymi oraz plamami starczymi. Pochłonięte przez melaninę światło IPL zamienia się w energię cieplną. Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, których pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry. Mogą one zareagować na dwa różne sposoby.
Przebarwienia posłoneczne niewielkich rozmiarów, nie odgraniczające się mocno od otaczającego naskórka zostaną rozbite i pochłonięte na drodze fagocytozy. Przebarwienia ciemne, wyraźne odgraniczone od otaczającego naskórka mogą wyłuszczyć się i spowodować pojawienie się strupka, który po zakończeniu procesu regeneracji zejdzie bez pozostawienia blizny i śladu. Laser IPL to niezwykle skuteczny sposób usuwania przebarwień skóry – zarówno przebarwień posłonecznych, jak i przebarwień innego typu.
Laser bromkowo-miedziowy – pomoc przy przebarwieniach posłonecznych
Działa na przebarwienia każdego typu, zarówno łatwe i trudne do usunięcia, ze względu na to, że posiada dwie długości fali. Emituje światło zielone (które najlepiej pochłaniane jest przez komórki barwnikowe) oraz światło żółte (pochłaniane przez kolor czerwony, więc skutecznie usuwa przebarwienia hormonalne typu naczyniowego np. melasma). Ten typ lasera sprawdza się w usuwaniu i rozjaśnianiu przebarwień posłonecznych.
Krem na przebarwienia słoneczne
W celu rozjaśnienia przebarwień i usunięcia przebarwień posłonecznych zabiegi gabinetowe warto wesprzeć pielęgnacją domową, stosując specjalny krem na przebarwienia słoneczne. Doskonale wspomaga to kurację usuwania przebarwień i pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty. Kremy na przebarwienia słoneczne są to przede wszystkim kremy o niższym stężeniu kwasów oraz witaminy C, które aplikujemy na noc, nie zapominając o stosowaniu kremów z filtrami na dzień. Elementem wspólnym dla wszystkich rodzajów przebarwień i metod leczenia jest KONIECZNIE stosowanie kremów z filtrem ochronnym SPF 30 lub 50.
Leczenie przebarwień skóry – skuteczne sposoby
Skuteczna terapia przeciw przebarwieniom posłonecznym to przede wszystkim właściwe rozpoznanie rodzaju przebarwienia, dobór odpowiedniej metody. Najskuteczniejszy jest Laser IPL – znakomicie radzi sobie z przebarwieniami posłonecznymi i przebarwieniami innego typu.
Dla uzyskania rewelacyjnego efektu wymaganych jest zwykle około 4-6 zabiegów oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa, czyli krem na przebarwienia. Dzięki temu przebarwienia posłoneczne można skutecznie i trwale wybielić. Stają się one rozjaśnione lub całkowicie usunięte, a cera odzyskuje naturalny, równomierny koloryt.