Cellulit – co to jest i w jaki sposób można go zredukować?
Cellulit nazywany jest inaczej lipodystrofią typu kobiecego. Inne nazwy używane w języku potocznym to: skórka pomarańczowa, objaw materacowy albo objaw serka wiejskiego. Dotyczy praktycznie każdej kobiety ze względu na szereg czynników predysponujących jego powstawanie. Cellulit ma postać guzków, nieregularnych zgrubień, które mogą być wyczuwalne przy dotyku. Jest on uwypukleniem tkanki tłuszczowej. W miejscu występowania zmian charakterystyczne jest występowanie niższej temperatury na powierzchni skóry.
Powstawanie cellulitu ma związek z zaburzeniami mikrokrążenia krwi i limfy, a także metabolizmu tkanki tłuszczowej. Dotyczy głównie kobiet, najczęściej w okolicach ud oraz pośladków, jednakże może pojawiać się w innych partiach ciała. Głównie pojawia się w tzw. obszarach typowo kobiecych, natomiast może to zależeć od typu sylwetki oraz budowy ciała jaką kobieta posiada. U kobiet o budowie androidalnej (tzw. jabłka) tkanka tłuszczowa gromadzić się będzie głównie w okolicy brzucha, natomiast u kobiet o budowie gynoidalnej (tzw., gruszki) będzie się gromadziła w okolicy pośladków, ud oraz bioder. Cellulit praktycznie rzadko występuje u mężczyzn, a jego pojawienie się często związane jest ze stanami patologicznymi (np. zaburzone wydzielanie hormonów, rak prostaty).
Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawaniu lipodystrofii typu kobiecego są hormony, takie jak estrogeny oraz progesteron. Estrogeny biorą udział w zwiększaniu objętości adipocytów, tym samym zwiększają ilość płynu w przestrzeniach międzykomórkowych, co w efekcie może doprowadzić do powstawania obrzęków.
Inne czynniki to wpływ katecholamin na receptory adrenergiczne komórek tłuszczowych, zaburzenia krwi i limfy oraz zaburzenia przemiany materii, choroby współistniejące (np.: ginekologiczne, układu krążenia, żołądkowo-jelitowe, metaboliczne, hormonalne, emocjonalne), a także czynniki środowiskowe.
W gabinetach kosmetologicznych można znaleźć szeroką ofertę zabiegów mających na celu redukcję cellulitu. Aby zabiegi były efektywne kluczowym jest połączenie ich ze zbilansowaną dietą oraz optymalną aktywnością fizyczną. W celu uzyskania najlepszych rezultatów po zakończonych zabiegach nie zaleca się rezygnowania z wyżej wymienionej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety. Postępowanie redukcji cellulitu powinno być ciągłe, regularne oraz powtarzalne.
Zabiegi kosmetologiczne mają na celu m.in.: przyspieszenie przemiany materii, zwiększenie przepływu krwi oraz limfy, redukcji nadmiaru wody, poprawę struktury skóry.
Zabiegi, które są świetnym rozwiązaniem w redukcji cellulitu to:
- Endermologia (Endermologia LPG Alliance oraz Endermologia V8)
- Karboksyterapia
- Fala uderzeniowa (BTL x-wave)
- Lipoliza iniekcyjna
- Drenaż limfatyczny (Body Sculptor)
- Zabiegi pielęgnacyjne na ciało (rytuały Yon-Ka na ciało)
- Masaż klasyczny oraz bańką chińską
- Exilis na ciało
Oprócz zabiegów warto jest wspomagać redukcję cellulitu poprzez stosowanie kosmetyków z odpowiednio dobranymi składnikami aktywnymi. Warto w nich szukać takich składników jak np.:
- Kofeina
- L-karnityna
- Fosfatydylocholina
- Krzemionka
- Witaminy
- Minerały
- Algi
- Pieprz
- Guarana
- Wyciąg z miłorzębu japońskiego
- Ekstrakt z papryki
- Czarna porzeczka
- Herbata chińska
- Olejki eteryczne: lawendowy, rozmarynowy, geraniowy, grejpfrutowy.
Produkty Yon-Ka, które będą zawierały niektóre z powyższych składników i świetnie sprawdzą się w walce z niechcianym cellulitem:
- Huile silhouette (wygładzający olejek do ciała)
- Creme 155 (krem redukujący cellulit do masażu)